Zavrieť

Porady

odhlásenie auta z podnikania na DU

prosím o radu ako odhlásiť auto z podnikania na DU elektronicky? stačí vyplniť tlačivo "Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani z MV" a poslať ho cez všeobecné podanie do 30 dní? zaniká mi tak povinnosť budúci rok podať daňové priznanie z MV? alebo treba napísať nejaké oznámenie o vyradení auta z podnikania? Ďakujem
7 komentárov     zbaliť
kn-alka pýtaš sa na rok 2014, alebo na rok 2015? .... v roku 2014 oznamuješ zánik daňovej povinnosti (áno, cez všeobecné podanie, ale nepyplnaš tlačivo, len napíšeš text do podania)
v roku 2015 sú zmeny, už nevidím v zákone povinnosť oznamovať.
ninka24 takže v roku 2015 už nebudeme oznamovať ani vznik, ani zánik?
marjankaj V roku 2015 treba oznámiť iba zánik ktorý vznikol do 31.12.2014.
Potom sa vznik a zánik oznamuje v daňovom priznaní.
ninka24 toto sú mi novinky, dakujem
juzek691 ano, tak ako píšeš, už sa nič neoznamuje
erika157 takže vypíšem oznámenie o zániku k 31. 12. 2014..... lenže daňové priznanie z MV už je podané a predpokladanú daň som nedala nulovú... treba podať opravné priznanie???
marjankaj Opravujem sa.
§8
(3) Vznik daňovej povinnosti a zánik daňovej povinnosti uvedie daňovník v daňovom priznaní okrem daňovníka podľa § 3 písm. e)
(6) Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované,12) vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii13) alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Veď v daňovom priznaní uvedieš predpokladanú daň = 0 €.. Myslíš že im to treba ešte zvlášť oznámiť?
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Janko, a keď sa jedno auto k 31.12.2014 vyraďuje z používania a kúpi si nové, uvádza sa predpokladaná DP za to prvé, alebo druhé auto ? Alebo 0 ? Za prvé auto bolo doručené na DU "oznámenie o zániku DP" (autá sú v osobnom majetku živnostníka)
    Žabinka neberie sa do úvahy stav k 1.1.? ak kúpi auto 2.1. tak to už nezahŕňam do predpokladanej dane, myslím si.. ak jedno k 31.12 vyradím, a k 1.1. nemám žiadne, dala by som 0..
    veronikasad Kupoval ho v priebehu mesiaca januára (okolo 15.-teho). Tak tam uvediem nulu ?
    A do osobitných záznamov uvediem, že auto bolo odhlásené 31.12.2014 ?
    Žabinka ja by som dala 0..
    veronikasad Ďakujem.
    marjankaj Tak toto chceš odo mňa veľa. Autá v osobnom majetku zákon akosi zabudol riešiť. Je rozdiel, či sa také auto použije raz v roku na pracovnú cestu, alebo sa používa permanentne. Podľa dotazu, čo som dal na FS a ich odpovede sa zdá, že by to chceli zdaňovať za celý rok.

    Teda predpokladaná daň sa ráta iba za vozidlá, ktoré sú predmetom dane k 1.1.2015. To hovorí zákon.
    Druhá vec je ktoré vozidlá sú predmetom dane. Či tam patria aj vozidlá zamestnanca, ktorým zamestnanec vypláca náhrady. FS by to tam chcela mať. Ale v zákone je napísané niečo iné.
    veronikasad Janko, auto sa využíva celý rok - ide len o výmenu. Lebo na to staré si od 1.1.2015 nemohol uplatňovať sadzbu základnej náhrady (bolo v minulosti zaradené do obch.majetku), tak po mojom upozornení kúpil nové. Nie je zamestnanec, je živnostník, resp. podnikanie podľa osob.predpisov-
    veronikasad Ani nové auto nechce zaradiť do obch. majetku, veľa cestuje, sadzba základnej náhrady+spotreba PHM je pre neho výhodnejšia
    veronikasad Zaujímalo by ma, či ten riadok 40 slúži aj na iný účel ako platenie preddavkov, lebo v tomto prípade povinnosť platiť preddavky nevzniká.
    marjankaj Ak ho začal používať až 15.1.2015, tak tam uvedie 0.
    Inak ďalší spackaný zákon. To s tým zamestnancom bola taká úvaha navyše. Aspoň vidieť ako si FS vysvetľuje zákon. Mali by ich tam vymeniť.
    Žabinka je tu toho viac nedoriešeného.. tak ako aj určenie veku vozidla na predpokladanú daň, ak nie je tento údaj uvedený v tp.. prečo by mal byť rok výroby určený 1.1.XXXX ? lebo sa tak rozhodla daňová správa? choré..
    no každopádne, na výpočet predpokladanej dane sa berie vek vozidla k 1.1., a keď to vozidlo ešte 1.1. nemám, tak nemám ako počítať predpokladanú daň, to mi pripadá logické..
    veronikasad ďakujem.
      zbaliť
    Ja som vypísala oznámenie o zániku daňovej povinnosti a ako prílohu som poslala cez nešpecifikovanú agendu. Povinnosť je do 30 dní.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka mne nepustí vložiť prílohu - včera som nad tým bádala pár hodín, ale som slepá, alebo nevidím, prílohu sa mi nepodarilo pripojiť, stále vypisovalo, že k podaniu sa príloha nedá pripojiť
    .... dnes budem bádať ďalej
    bea mne sa to tiež nepodarilo a tak som poslala bez prílohy.... veď keď sa nedá, tak sa nedá....
    zuzana priloha sa da vlozit ak date najprv previest kontrolu
    marjankaj Dnes už nemusíš oznamovať zánik daňovej povinnosti z MV. To bolo treba do konca januára. Teraz je už po termíne. A od 1.1.2015 sa už nemusí nič oznamovať ani vznik ani zánik.
    avalik Janko doplnim ta, oznamuje sa to v danovom priznani alebo sa pouzije postup podla § 8 ods. 6) ZoDP ... a teraz vidim, ze si uz si to v komentoch pod otazkou vysvetlil aj s citovanim §
      zbaliť

    odhlásenie auta z podnikania na DU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.