Zavrieť

Porady

Daňové priznanie dôchodcu

Prosím vás ako sa robí daňové priznanie dôchodcovi??Ide o to, že klasicky poberá dôchodok a zároveň bol vo volebnej komisii za finančnú odmenu. Mesto mu poslalo potvrdenie o zdaniteľ, príjmoch. Do priznania sa uvádza len tento príjem z komisie alebo aj dôchodok??
veronikasad aká je výška hrubej mzdy (r.01) a úhrn zrazených preddavkov ?
zuzka406 HM je 118,20 a úhrn preddavkov 21,55 €.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Povinnosť dôchodcu podať daňové priznanie

    Daňové priznanie k dani z príjmov je povinný podať každý daňovník (aj dôchodca), ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2014 presiahli sumu 1 901,67 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňujú všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane z príjmov oslobodené.


    ref: https://www.financnasprava.sk/sk/obc...ov/dochodcovia

    dôchodok je oslobodený príjem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak chce aby mu bola zrazená daň vrátená, je potrebné podať DPtypu A v zmysle § 46a) Zákona o dani z príjmov. DP treba správne vyplniť.

    Na výšku vyplateného SD sa neprihliada
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzka406 A prosím Vás, treba k daňovému priznaniu doložiť aj potvrdenie zo soc.poisťovne a vyplatenom dôchodku, alebo stačí len keď suma bude uvedená v DP?
    kn-alka nie je prílohou DP, len sa uvedie suma v DP
    veronikasad Ak je príjem do 1/2 NČZD, na výšku vyplateného SD sa neprihliada - to už máš uvedené v predch.odpovedi.
    zuzka406 Takže ho tam nemusím ani uvádzať??
    veronikasad Zuzka, čítala si odpoveď z 29.1.?
    zuzka406 Pravdaže som čítala, že sa na SD neprihliada..ale chcem proste len vedieť, či ho tam mám napísať a daňový úrad naň nebude prihliadať, alebo ho tam netreba písať vôbec??Naozaj som takéto DP ešte nerobila..
    Katy a R zuzanka - sú k tomu vysvetlivky v DP - prípadne poučenie na vyplnenie DP - postupuješ podľa toho!
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Nakoľko jeho zdaniteľné príjmy neprekročili 1901,67 €, nemusí podávať daňové priznanie.

    Môže však podať DP a zaplatené preddavky v sume 21,55 sa mu vrátia.

    Sám sa rozhodne, či DP podá, alebo nie.
    Dôchodca mal príjem z dohody 511,- eur, odvody 20,44 a preddavok na daň 93,20. Ako mám vypísať DP typu A. Viem, že do 1901,67 eur sa príjem nezdaňuje a tým pádom sa mu preddavok vráti.
    r.32 511,-,
    r.32a 511,-
    r.33 20,44
    r.33a 20,44
    a základ dane na r. 34 uvediem nula alebo 490,56 (prípadne kde uvediem to oslobodenie do výšky 1901,67)
    r.64 - 93,20
    r.66 - 93,20
    Alebo mám rovno na riadku 32 uviesť nulu. Vie mi niekto poradiť. Ďakujem
    Anik použi vyhľadávač, alebo si založ vlastnú otázku. Toto nie je odpoveˇ aj tu to máš riešené
    http://www.porada.sk/t259790-vrateni...l-komisii.html

    Daňové priznanie dôchodcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.