Zavrieť

Porady

Príjem z dobrovoľníckej činnosti a RZD

Manželka: Do 03/2014 evidencia na ÚP, mala príjem z dobrovoľníckej činnosti. Od 04/2014 zamestnaná na skrátený prac. úväzok 30 hod./týžd.
Otázka: Chce si u zamestnávateľa uplatniť RZD - počíta sa do príjmu aj uvedený príjem z dobrovoľníckej činnosti /nie je to aktivačný príspevok!/. Iné príjmy nemala.
Manžel: SZČO, chce si uplatniť v DP nezdaniteľnú časť na manželku. Manželka mala príjem z dobrovoľníckej činnosti a príjem u zamestnávateľa. Vlastný príjem bude pravdepodobne príjem zo zamestnania.
Otázka: Je jej vlastným príjmom pre účely NČ na manželku aj príjem z dobrovoľníckej činnosti?
Ďakujem, nikde som nenašiel takýto prípad.
avalik Upresni podľa akého zákona bol príjem z dobrovoľníckej činnosti a čo obsahoval.
dobrava Zákon 5/2004 o službách zamestnanosti, § 52 a/. Dobrovoľnícka činnosť bola vykonávaná 20 hod./týžd. počas 6-tich mesiacov v základnej škole pri neprispôsob. deťoch. /problémové správanie/.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    už je to tu veľakrát písané - že do príjmu manželky idú všetky všetúčky príjmy (aj zdaniteľné, aj nezdaniteľné). výnimkou sú len tie presne vymenované príjmy v § 11 odst 4b
    dobrava Takže dobre rozumiem?
    Ak si chce manžel-SZČO uplatniť NČ na manželku, spočíta jej príjem z dobrovoľníckej činnosti a uplatní.
    Ak si chce manželka podať u svojho zamestnávateľa ročné zúčtovanie dane - musí priniesť potvrdenie z ÚP o poberaní dobrovoľníckeho príspevku /niečo som začul, že takýto príjem je "oslobodený" príjem/. Ďakujem.
    Katy a R takto isto ako vlani - http://www.porada.sk/235618-aktivacn...ml#post2492554 (pomernú časť, keď sú splnené podmienky )

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Áno aj príjem z dobrovoľníckej činnosti sa započítava do vlastného príjmu manželky, pretože to nie je "štátna sociálna dávka".
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dobrava Možno pomôže aj pre ostatných: Takže sama "najvyššia šéfka" na ÚPSVaR ma informovala, že uvedený "príjem" z dobrovoľníckej činnosti nie je príjmom, takže vec je vyriešená, ďakujem za ochotu a čas.
    Katy a R veď ale tu sa jedná o príjem manželky ! - tak prosím nezavádzaj ostatných.
    - už ako si ty spravíš DP - to už je na tebe - ty si za to sám zodpovedný
    dobrava Ja som to v dobrom úmysle uviedol tak, ako mi bolo povedané na ÚPSVaR, takže teraz neviem ...
    avalik Aj keď je to príjem nepodliehajúci dani alebo je od dane oslobodený pre daň z príjmu manželky .... pre výpočet dane z príjmu manžela sa ale započítava sa do "vlastného príjmu manželky" v súvislosti s "NČZD na manželku" - pozri § 11 ods. 4, písm. b) - je tam vymenované, o ktoré príjmy sa vlastný príjem znižuje.
      zbaliť

    Príjem z dobrovoľníckej činnosti a RZD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.