Zavrieť

Porady

Prerušené odpisovanie a vyradenie majetku

Dobrý večer chcela by som sa spýtať na takýto prípad. Máme v majetku vozidlo. v roku 2013 bolo prerušené odpisovanie - takže zostatková cena sa neznížila o 1000 EUR - ale ostala v takej výške ako v roku 2012. V roku 2014 sme vozidlo predali - je celá zostatková suma danový výdaj? Kedže zostala vyššia nakoľko bolo na jeden rok prerušené odpisovanie. Alebo ju mám o výšku neodpísanej čiastky na 541 zaúčtovať ako danovo neuznaný výdaj?
Vozidlo Obsarávacia cena napr. 4000,-
odpis rok 2012 1000,- ZC 3000,-
2013 - prerušené odpisovanie ZC 3000,- /ale keby sa učtoval odpis tak ZC 2000,-/
V rokku 2014 predaj a účtovanie 541/082 má byť vo výške 3000,- celé danovo uznané alebo 2000,- danovo uznané a 1000,- danovo neuznané.

Dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    tak ako napísal marjankaj, účtovné odpisy sa neprerušujú.. o nich si mala úctovať až do doby predaja.. v daňovom priznaní sa potom porovnávajú ÚO s DO, sú na to riadky v DP, a taktiež porovnávaš ZCÚ a ZCD..
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabika1 Ked sa účtovné odpisy rovnajú daňovým.... viete mi niekto poradiť na konkrétnom prípade, ktorý som uviedla... Ktorá zostatková cena ide do danových výdajov 541/082 - 3000,- alebo 2000,- Dakujem
    Žabinka pozri a prepočítaj si sumy na karte majetku.. a potom:
    ÚO>DO r.150
    DO>ÚO r.250
    ZCÚ>ZCD r.180
    ZCD>ZCÚ r.290
    Gabika1 Dakujem za odpoved ale ešta ak by ste mi vedela konkrétne napísať - ZC účtovná 2000 a Zc danová 3000,- ako to mám zachytiť v dp presne?
    Žabinka ZCÚ 2000€ sa zaúčtuje v účtovníctve.. v DP sa rozdiel ZCÚ a ZCD 1000€ uvedie na r.290
    Gabika1 Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a trpezlivosť :-)
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    O daňových odpisoch sa neúčtuje. A účtovné odpisy sa neprerušujú.
    Gabika1 Z akej zostatkovej ceny teda vychadzam v konkretnom pripade?
    marjankaj Účtuješ zostatkovú účtovnú a v daňovom priznaní upravíš o zostatkovú daňovú.

    Prerušené odpisovanie a vyradenie majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.