Zavrieť

Porady

Daň z dividend.

Našiel som aj tu na Porade tému s podobným problémom, ale iným dátumom a preto zrejme aj pre súčasnú dobu asi neaktuálnu.
Asi by som mal uviesť vyplatené dividendy v daňovom priznaní, neviem to však naisto.
Sekretárka spoločnosti mi povedala že by som mal, ale že oni to nikde neuvádzajú, ale to nie je musel, či?
Konkrétne sa jedná o dividendy vytvorené zo zisku do 31.12.2003 a vyplatené v decembri 2014. Musím ich priznať v daňovom? V akej výške 15% či 19%. Ak môžem poprosiť o pomoc, budem vďačný za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    topas103 je offline (nepripojený) topas103

    topas103
    preposielam vyjadrenie z danoveho riaditelstva, tiez som riesila teraz tento problem:
    Podiely na zisku vyplatené za zdaňovacie obdobie pred nadobudnutím účinnosti zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, t. j. pred 1.1.2004, podliehajú dani z príjmov, a to podľa ustanovenia § 52 ods. 24 cit. zákona. Teda aj podiel z rozdelenia zisku za zdaňovacie obdobie 2003 vyplatený v roku 2014 je u fyzickej osoby príjmom podliehajúcim dani podľa § 8 zákona ako ostatný príjem, ktorý sa uvádza v daňovom priznaní k dani z príjmov typu B v VIII. oddiele na riadku 12.

    Jana Gregorová
    oddelenie služieb pre verejnosť
    Finančné riaditeľstvo SR
    Banská Bystrica
    Katy a R možno by bolo dobre aj otázku sem dať? ...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno, tie podliehajú dani z príjmov.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gapo 19% a či 15% , až mi je zle, keď vidím čo budem musieť odviesť.
    Tweety možno toto pomôže
    http://hnporadna.hnonline.sk/clanky-...o-na-ne-610175
    Gapo Práve že som takéto články čítal, ale nie som o nič múdrejší, pretože napr. v tomto sa píše, že slovenské firmy boli povinné daň v tom období s pred 2004 odviesť, takže by to malo byť vysporiadané.
    sta Dobrý večer, ja riešim presne rovnaký prípad a podľa tohto článku, čo som našla:
    http://www.danovecentrum.sk/aktualit...-roku-2014.htm
    by dividendy mal zdaniť ten, kto ich vypláca a to zrážkovou daňou.
    Tak teraz neviem čo si o tom myslieť, keď vyššie je uvedené vyjadrenie z daň. riaditeľstva, že sa to má uviesť v DP a zdaniť
      zbaliť

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Dobrý večer, teraz keď tento článok čítam podrobnejšie:
    http://www.danovecentrum.sk/aktualit...-roku-2014.htm
    tak mi z toho vychádza, že ak ide o dividendy, ktoré sú vyplácané právnickej osobe, tak povinnosť odviesť daň má ten kto ich vypláca a to 15% zrážkovou daňou.

    Čo ale ak sú vyplácané fyzickej osobe? Ak ich uvediem v DP FO B do oddielu VIII. na riadok 12, tak sa mi zdania 19% sadzbou,.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.