Zavrieť

Porady

Vie mi niekto vysvetliť tlačivo : Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani z MV podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z MV

Vie mi niekto vysvetliť, čoho sa týka tlačivo, ktoré je na stránke finančnej správy? Ide o tlačivo:Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Ja si to vysvetľujem takto: Oznamovacia povinnosť sa týka iba auta ktoré mám v podnikaní ale nebolo používané, nie sú v účtovníctve s nim spojené žiadne náklady? V takomto prípade by som nahlásila DÚ toto oznámenie a nemusím za to auto podať DP z MV?

A keď predám auto? Je treba nahlásiť na DÚ do 30 dní, na to je iné tlačivo : Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel. A aký dátum tam mám dať ak auto predám napr.:

5.03.2015 predaj auta, odhlásenie z polície = oznamovacia povinnosť do 30 dní od zániku daňovej poivnnosti (čiže oznámiť to DÚ do 5.12.2014) a dátum zániku daňovej povinnosti bude 05.03.2015 ?

Alebo toto druhé tlačivo zaniklo tým novým, a netreba predaj nahlasovať do 30 dní DÚ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Veď v tom tlačive máš uvedené " ... Podľa § 8 ods. 6 zákona č. 361/2014 Z. ..."

    A zákon uvádza:

    § 8
    Vznik daňovej povinnosti, zánik daňovej povinnosti a oznamovacia povinnosť

    (1) Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1, ak odseky 4 a 5 neustanovujú inak.

    (2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k
    a) vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,
    b) ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
    c) zániku daňovníka bez likvidácie,
    d) zmene držiteľa vozidla,
    e) ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 písm. c) až e).

    (3) Vznik daňovej povinnosti a zánik daňovej povinnosti uvedie daňovník v daňovom priznaní okrem daňovníka podľa § 3 písm. e).

    (6) Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované,12) vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii13) alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

    doplnenie:

    V tom "starom" tlačive máš predsa uvedené " ... Podľa § 90 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z. ... " a od 1.1.2015 platí už nový zákon o dani z motorových vozidiel a tam čítaj:

    § 15
    Prechodné ustanovenia

    (1) Ak daňová povinnosť k dani a oznamovacia povinnosť vznikne podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov do 31. decembra 2014, postupuje sa podľa zákona účinného do 31. decembra 2014, ak odseky 2 a 3 neustanovujú inak.

    Čl. III

    Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach ...

    3. Jedenásta časť sa vypúšťa.

    ------------

    to staré tlačivo je použiteľné na oznámenie zániku DP k DZMV, ktorý nastal do 31.12.2014 vrátane.
    Naposledy upravil avalik : 10.02.15 at 05:41
    kuravesele dobre, čiže aj keď predám auto počas roka 2015, tak to oznámim až v daňovom priznaní z MV v roku 2016?

    (Metie ma to oznámenie, ktoré bolo doteraz = do tých 30 dní, nakoľko ho finančná správa má stále vycapené na svojej stránke a má tam aj poučenie, že ho treba podať do 30 dní na finančnú správu)
    avalik áno, od 1.1.2015 sa riadiš zákonom 361/2014 ... doplnila som aj odpoveď

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    To, že vozidlo nepoužívaš, ale ho máš v podnikaní, ťa nezbavuje daňovej povinnosti za vozidlo.
    Je jedno, či vozidlo, jazdí, lieta, stojí v garáži, na tehlách ...... ak je raz v majetku - platiť sa musí, Ak sa končí s podnikaním, predá sa a pod. tak ho musíš odhlásiť z daňovej povinnosti.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kuravesele áno ale odhlásim ho tlačivom č. 1 ktoré som pridala po skončení zdaňovacia obdobia, čiže do 31.01.2016, alebo ho odhlásim z DÚ tlačivom č. 2 do 30 dní od predaja auta? O to mi ide.
    misoft Logicky - ak predáš - vyberáš ho z majetku - nie je tvoje. Tak asi (možno ma opravia) - do 30 dní od predaja a odhlásenia na polícii. Ak si podnikala, tak vozidlo ešte spadalo do daňovej povinnosti. Po predaji a odhlásení už nespadá u teba....to už je vec kupujúceho.
    avalik už sa na DÚ neodhlasuje, je nový zákon od 1.1.2015
      zbaliť

    Vie mi niekto vysvetliť tlačivo : Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani z MV podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z MV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.