Zavrieť

Porady

auto v podnikaní SZČO

Mám klientku, ktorá používa na podnikanie manželovo auto (manžel je SZČO a auto má v majetku SZČO na IČO napísané v TP auta) Auto ako SZČO nepoužíva. Je medzi nimi manžel SZČO a manželka SZČO zmluva o nájme. Moja otázka znie, čo si môže dať manželka ako SZČO do nákladov.... aké sú možnosti. Keď som pátrala po možnostiach, aby nemusela viesť knihu jázd - tak nemôže si dať 50 % PHL do nákladov, lebo auto je na IČO SZČO manžela... prosím o radu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Môže si dať 50% PHL do nákladov. Kde si našla, že nemôže?
    Keby to bol manžel niekoho iného a nie tvoj, vtedy by si nemohla.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety výdavky, nie náklady
    marjankaj No samozrejme. Písal som tak aby tomu rozumela aj zadávateľka.
    mak písala som dotaz na finančnú správu a dostala som odpoveď, ktorá má zneistila, takže pátram...

    toto mi napísali: Ak sa však jedná o automobil, ktorý je vo výlučnom vlastníctve manžela podnikateľa ( nie je automobil v bezpodielovom vlastníctve manželov), pričom manželka používa predmetné osobné motorové vozidlo na výkon podnikateľskej činnosti ( na základe zmluve o výpožičke, resp. prenájmom vozidla), pri uplatňovaní výdavkov súvisiacich s používaním automobilu manželka nemôže postupovať v súlade s ustanovením § 19 ods. 2 e) zákona o dani z príjmov a teda nemôže uplatniť sadzbu základnej náhrady, nakoľko nejde o jej vlastné motorové vozidlo ( prenajaté). V tomto prípade daňovník uplatní výdavky na spotrebované pohonné látky v súlade s ustanovením § 19 ods. 2 l) zákona o dani z príjmov, pričom si môže vybrať medzi tromi spôsobmi uplatňovania PHL podľa bodu 1. až 3 tohto ustanovenia zákona.


    takže teraz neviem....
    marjankaj Takže v prípade manželovej smrti by si to auto nededila? Ako to že nie je v BSM? Zrušili ste BSM? Mal auto zaradené do obchodného majetku?
    marjankaj Občiansky zákonník
    Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
    § 143
    V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
    mak Nie nemajú zrušené BSM a manžel vo svojej živnosti má auto.... už je odpísané, ale má ho v evidencií.
    marjankaj Keď ho nepoužíva, tak ho predsa môže z obchodného majetku vyradiť. Nemusí to na dopravnom inšpektoráte.
    Platil daň z motorových vozidiel za rok 2014?
    mak daň z motorových vozidiel za rok 2014 zaplatil
    marjankaj No tak potom ho zrejme používal, aj keď si tvrdila opak.
    Keď ho nepoužíva, tak prečo ho nevyradí z majetku a neodhlási na DÚ?
    mak Lebo si myslel, že ak ho prenajíma tak je povinný zaň zaplatiť daň z mot.vozidla
    marjankaj A má na prenájom živnostenské oprávnenie?
    mak toto má v živnostenskom liste:
    Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi
    (maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti
    (veľkoobchod) v rozsahu voľnej živnosti

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Kúpa výpočtovej a kancelárskej techniky a spotrebnej
    elektroniky na účely jej predaja konečnému spotrebiteľovi
    (maloobchod)

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Kúpa výpočtovej a kancelárskej technika a spotrebnej
    elektroniky na účely jej predaja iným prevádzkovateľom
    živnosti (veľkoobchod)
    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Poskytovanie software - predaj hotových programov na
    základe dohody s autoro

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Poradenstvo vo výpočtovej technike

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Systémová údržba software

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Inštalácia programového vybavenia do počítačov, počítačových a
    dátových sietí

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Zaúčanie pre práce s počítačom

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti

    Deň vzniku oprávnenia: 3.4.2002

    Na základe toho ... nie. takže si myslím, že by mal auto vyradiť z podnikania ... potom by si mohla manželka uplatniť 50 % PHM bez dokladovania knihy jazd... lenže tam mu hrozí pokuta za oneskorené odhlásenie z DU z podnikania... či sa mýlim?
    no a zaplatenú daň bude mať ako nedaňový výdavok... je to takto OK?
      zbaliť

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Dovolím si otázočku k tejto téme, pretože odpovede sa rôznia aj z DU ... Manželka podnikatelka szčo pred dvoma rokmi kúpila auto na Autokredit na svoje IČO. Je zapísaná v TP k vozdilu ako držiteľka, nie majiteľka...majiteľom je Finančná nebankovka, ktorá poskytla autokredit. Podniakteľka pred nejakým časom svoju živnosť ukAuto ale používa tohto času vo svojom podnikaní jej manžel, tiež SZČO. K prepisom v TP zatial nedošlo, úverová zmluva trvá na manželku, spláca manželka. Daň z MV zaplatil manžel za svoju szčo. Dilema je, či si môže okrem náhrady za PHL uplatniť manžel vo svojich výdavkoch szčo aj náhradu za kilometrovné 0,183 / 1 km....z DU mi raz prišla odpoveď že áno, druhý raz že nie....a na konzultácii osobnej mi pracovníčka povedala že nie... ževraj v takomto prípade sa nejedná o vlastné motorové osobné vozidlo, napriek tomu že ho nadobudli počas manželstva a nebolo rozdelené BSM... vraj je ten údaj o vlastníkovi vozidla v TP smerodajný....tak teraz neviem....uplatniť či neupolatniť kilometrovné, kedže vlastník je zapísaná finančná inštitúcia ?
    marjankaj Bolo auto zaradené v obchodnom majetku?
    avalik otázočka patrí do súvisiacej otázky, nie do odpovede - dole na stránke máš etiketu porady

    auto v podnikaní SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.