Zavrieť

Porady

Zostatková cena HIM v nákladoch

Dobrý deň, čítala som tu viac príspevkoch a trochu som sa zamotala. Prosím o odsúhlasenie:
OC : 3000,-
odpisy k 31.05.2014 : 313,-
Predané v 6/2014
ZC po uplatnení odpisov, teda 2687,- do nákladov /ešte posledný krát v roku 2014 v plnej výške/
Je to tak správne? Ďakujem
Naposledy upravil marions : 16.02.15 at 16:26
4 komentárov     zbaliť
marjankaj Sranduješ?
marions nie je to dobré?
marjankaj Z akého dôvodu chceš dať ZC do nákladov?
marions aha, zabudla som povedať, že v 6/2014 sa HIM predal
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Zákon o dani z príjmov.

    §22
    (11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9 ods. 6 a 7 § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
    §19
    (3) Daňovými výdavkami sú aj
    b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) alebo pomerná časť zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení

    1. predajom okrem zostatkovej ceny osobných automobilov zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 29.10.2, motorových vozidiel na jazdu na snehu a podobných vozidiel s motorom zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 29.10.52, rekreačných a športových člnov zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 30.12, lodí a plavidiel zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 30.11, lietadiel a kozmických lodí a podobných zariadení zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 30.3, motocyklov a ich modifikácií zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 30.91, bicyklov a iných kolesových vozidiel bez motora zatriedených do kódu Klasifikácie produktov 30.92.1 a budov a stavieb zaradených do odpisovej skupiny 6, ktorá sa zahrnuje do výšky príjmov (výnosov) z predaja zahrnutých do základu dane,

    Zákon o účtovníctve
    §28
    (3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve. Účtovná jednotka podľa § 9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu, 4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona. Účtovná jednotka podľa § 9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva a účtovná jednotka, ktorá nie je založená alebo zriadená na účel podnikania, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu, 35c) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.
    Naposledy upravil marjankaj : 16.02.15 at 16:36
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions je to 1.OS, teda 4 roky odpisovania - 48mesiacov.
    Odpis za 5 mesiacov : 313,-€. Predaný v 6/2014.
    marjankaj Za akých 5 mesiacov? Keď to nie je k 31.12.2014 v majetku tak predsa nemôžeš odpisovať. A v roku 2013 si neodpisovala? Kedy bol obstaraný?
    marions Obstaraný bol v 1/2014. Tak odpisy neuplatniť žiadne ani do 5/2014? A celú ZC v nákladoch môžem uplatniť?
    marions Prosím, tak to sa nemôže uplatniť žiaden odpis v roku kedy sa predá? Ale celá ZC k 01.01? Myslela som, že do 5-teho mesiaca sa uplatnia.
    Nandrolon Len ci si nepletie uctovne odpisy s danovymi. Treba to posudit komplexne...
    marjankaj No ak by to bolo na leasing, tak by mohol odpis uplatniť.
    marions Takže: účtovné odpisy budú 5 mesiacov. Daňové odpisy žiadne a ZC v nákladoch v akej výške?Vlastne celá 3000,- € bude v nákladoch zostatková cena?Jedná sa o automobil na úver
    marjankaj Ježkove oči. Čo sa na konci nedozvieme. Len tak mimochodom ide o JU alebo PU? Toto je nekonečný seriál.
    marions jedná sa o JU
    marjankaj Dal som ti pár paragrafov. Študuj.
    marions Ďakujem, som študovala, len som sa trocha do toho zaplietla, keď sa neuplatňuje už ročný odpis, čo som robila automaticky, to ma pomýlilo... a začala som vymýšľať.
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    je to len 5-mesačný odpis v roku 2014? to sa kupil v januári?
    ZC je účtovná ZC, ak som správne pochopila nákup aj predaj v roku 2014, tak je to správne.
    Daňovo sú odpisy pripočitateľné, ale súčasne daňovo uplatňuješ celú OC. vyjde to rovnako.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Ďakujem veľmi pekne. Ano, kúpilo sa v januári 2014 a predalo v máji 2014 Takže za rok 2014 neuplatním žiadne daňové odpisy, iba zdaním príjem z predaja a OC v sume 3000,- uplatním ako ZC v nákladoch.
    A účtovné odpisy sa musia účtovať a dajú do VONZ alebo sa nemusia účtovať vôbec?
    marjankaj Kejka vidím , že nečítaš.
    Ide o JU, teda nič nepripočítava.
    O týždeň možno otázku skompletizuje.
    marjankaj Postupy účtovania JU
    §20
    (8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku. Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.
    KEJKA no - kým som dopísala odpoved, pribudlo ako vidím xy komentárov. V zadaní o JU nebola zmienka, či?
    marjankaj No zo zadania by si asi odpovedať nevedela.
    Dokonca aj po doplnení by to bolo všelijaké.
    marjankaj Otázka znela:

    Dobrý deň, čítala som tu viac príspevkoch a trochu som sa zamotala. Prosím o odsúhlasenie:
    OC : 3000,-
    odpisy k 31.05.2014 : 313,-
    ZC po uplatnení odpisov, teda 2687,- do nákladov /ešte posledný krát v roku 2014 v plnej výške/
    Je to tak správne? Ďakujem
    marions Ja sa všetkým ospravedlňujem za nekompletnú otázku a ďakujem za Váš čas. Som v strese a nerozmýšľam a pletiem jedno cez druhé.
    Takže to zhrniem:
    OA kúpený na autoúver v JU.
    OC 3000,-
    odpisy účtovné zaúčtované len na karte HIM
    odpisy daňové - neuplatním, lebo k 31.12.2014 nebolo v majetku
    ZC uplatním v nákladoch v celej sume 3000,-
    Dúfam, že to je už dobré, a ešte raz sa ospravedlňujem.
      zbaliť

    Zostatková cena HIM v nákladoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.