Zavrieť

Porady

Podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti?

Dobrý deň,

prosím Vás o radu. V roku 2014 som využívala svoje súkromné auto na podnikanie. Podala som DP za rok 2014. Teraz, v roku 2015 ho už nevyužívam na podnikanie, takže by som chcela vedieť, keďže ho od 01.01.2015 využívam len na súkromný účel, musím podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti na DÚ, ale ako som čítala v zákone (ak som to teda správne pochopila), citujem:
Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované,12) vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii13) alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.
To znamená, že podám k 31.01.2016 DP za rok 2015, kde uvediem dátum 31.12.2014 (teda dátum ukončenia)???? Keďže o ňom nebudem účtovať v roku 2015??? A tým pádom nemusím podať oznámenie o zániku???Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    DÚ túto skutočnosť oznámiš, DP za rok 2015 už nepodávaš.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Odpoveď z finančnej správy:

    Dobrý deň,

    Uvádzame, že dňa 1. januára 2015 nadobudol účinnosť zákon č. 361/2014 o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ak v zdaňovacom období roku 2015 vznikne alebo zanikne daňová povinnosť podľa § 8 ods. 1 a 2 zákona o dani z motorových vozidiel, daňovník v priebehu tohto zdaňovacieho obdobia nie je povinný vznik ale ani zánik daňovej povinnosti oznamovať správcovi dane, nakoľko tieto skutočnosti bude daňovník uvádzať v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie roku 2015.

    Z uvedeného vyplýva, že zánik daňovej povinnosti uvediete v DP za rok 2015 , ktoré podáte do 31.1.2016.
    ---
    S pozdravom,
    Alena Brathová
    avalik aj otázku by bolo dobre priložiť

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ja si myslim, ze pokial danova povinnost zanikla 31.12.2014, malo byt podane oznamenie o zaniku do 30 dni, kedze zmena plati az do 1.1.2015. Od 1.1.2015 sa uz neoznamuje.
    Janiča áno, súhlasím

    Podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.