Zavrieť

Porady

Nezdaninteľná časť základu dane - starobný dôchodca k 1.1.2014

Zamestnankyňa-starobný dôchodca bola k 1.1. 2014 aj poberateľom star.dôchodku aj v TPP. V publikácii Verejnej správy sa uvádza že daňovník ktorý je k 1.1.2014 poberateľom star.dôchodku nemal nárok v roku 2014 na mesačné uplatňovanie nezd.časti základu dane. Vzhľadom k uvedenému mi vznikol problém a zároveň dotaz. Program mi automaticky zohľadnil u star.dôchodcu pri výpočte mzdy aj nezd.min. a uplatňoval si ho po celý rok. Vie mi niekto skúsenejší poradiť ako mám spraviť ročné zúčtovanie dane a zároveň spraviť nápravu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ako asi?

    v RZD uplatníš len rozdiel z nezd.časti a výšky jej celoročného dôchodku

    Ak má dôchodok vyšší ako nezd.časť, tak jej nezd.časť je 0,-

    Žiaľ vzniknutý rozdiel na dani musí zamestnanec zaplatiť - nakoľko ste mu po celý rok uplatňovali celú nezd.časť, teraz v ročnom zúčtovaní vyjde nedoplatok na dani.
    jelenka rozumiem, to znamená že sa čiastka nezd.minima u star.dôchodcu neuplatňuje asi aj pre rok 2015 však? musím to opraviť v systéme miezd pretože program ma na toto vôbec neupozornil pri zadávaní parametrov aj napriek tomu že som ho zadala ako pober.starobného dôchodku
    kn-alka NIKDY sa nespoliehať len na program, treba ovládať zákony !!!

    a áno, ani v roku 2015 nemá nárok na nezd.čast .... ani v roku 2016,2017,2018....

    Nezdaninteľná časť základu dane - starobný dôchodca k 1.1.2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.