Zavrieť

Porady

Môže byť mikro účtovná jednotka, ktorá vznikla v roku 2013?

Všetko mám hotové ako mikro účtovná jednotka a teraz som čítala, že spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2013 nemôže uzatvárať rok 2014 ako mikro ÚJ.
Prosím vás je to tak, alebo som zle čítala. Lebo zas na druhej strane, spoločnosť, ktorá vznikla v januári 2014 už môže byť mikro ÚJ.
Ide o maličkú sro, ročný príjem cca 5000€.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ewing je offline (nepripojený) ewing

    ewing
    Bolo vydané usmernenie k tejto otázke: https://www.financnasprava.sk/_img/p...usm_uj_muj.pdf

    Podľa toho účtovná jednotka, ktorá vznikla v roku 2013 môže posudzovať "splnenie aspoň dvoch z ustanovených podmienok k poslednému dňu účtovného obdobia, tzn. k 31.12.2014; posudzuje splnenie podmienok za roky 2013 a 2014. Pri takomto posudzovaní podmienok účtovná jednotka počas účtovného obdobia 2014 neúčtovala ako mikro účtovná jednotka. Ak účtovná jednotka k 31.12.2014 spĺňa aspoň dve z troch ustanovených podmienok za posudzované účtovné obdobia 2014 a 2013 a rozhodla sa považovať za mikro účtovnú jednotku, za účtovné obdobie začínajúce k 1.1.2014 je povinná v zmysle § 7 ods. 3 zákona o účtovníctve najneskôr k 31.12. 2014 upraviť účtovné postupy tak, akoby od 1.1.2014 postupovala ako mikro účtovná jednotka."
    cloe Takže z toho vyplýva, že UJ, ktorá vznikla v r. 2013 môže byť MUJ. Mne sa páči, že finančná správa vydá usmernenie, až keď sú UZ hotové a DP odovzdané. Ale mám dve firmy, ktoré majú posunutý termín podania DP a vznikli v r.2013, tak som rada.
    na-ta oni majú stále čas, ale my ho nemôžeme mať, že?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nesplnila podmienky,sledujú sa dve obdobia, takže nemôže nou byť.
    na-ta keď vznikne s.r.o. v roku 2014 tak nemôže učtovať ako mikro v roku 2014?
    na-ta Je tu písané že ani keď vznikne v roku 2013, poprosím o objasnenie.
    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, presne tak, zasa to nedomysleli. Mám tiež taký prípad a nie jeden, musím robiť RUZ ako ostatná ÚJ, hoci je to pár dokladov a budúci rok isto bude MÚJ.
    Ak máš hotové aj výkazy MUJ, tak je mi to ľúto, musíš to prerobiť.
    Ak však ide zatiaľ len o uzavreté účtovníctvo, tak zasa nič také strašné sa nedeje doplníš prípadné časové rozlíšenie, viac tam toho kvôli MUJ nemusíš robiť.

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    ja som tak isto dopadla, mala som to uz az pripravene na podpis takze prerabat a najviac ma stvu samozrejme poznamky, ktore su pri mikro omnoho jednoduchsie...
    IvetaH Presne tie poznámky ma štvú a tiež princíp.
    Sarlotka ano presne princip a hlavne ja citala odpredu dozadu dokola o podmienkach zatriadenia do MIkra, mne to tak ani nevyplyva.. a stale si myslim ze to tak ani v zakone nie je napisane...

    martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

    martina2006
    Ako je to u SZČO, ktorý funguje už 10 rokov. OD 5.12.2013 je zapísaný do OR. Od 1.1.2014 vedieme podvojné účtovníctvo. Môže sa stať mikro účtovnou jednotkou?

    Môže byť mikro účtovná jednotka, ktorá vznikla v roku 2013?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.