Zavrieť

Porady

Budova na prenájom

čavte poraďáci, pekne prosím o radu pri daňovom priznaní a prenájme. Manželskí pár zakúpil v roku 2002 budovu na podnikanie v ktorej na časti pan podnikal na živnosť a časť pani prenajímala. Nikdy budovu nezaradili do podnikania ani neodpisovali. Pan ukončil živnosť a pani prenájom v 12/2013, prenájom prepísali na ich syna. V 4/2014 si pani obnovila prenájom a keďže nechce platiť vysoké dane, chce zaradiť budovu do odpisovania. Môj postup je: zaradím cez majetkovú kartu budovu 1.4.2014 v sume nadobudnutia v roku 2002 ktorú rozdelím na pozemok a budovu (najskôr odhadom podľa vtedajších cien pozemkov) a prepočítam kurzom na eura. Vydelím 20timi rokmi a 12mi mesiacmi a vynásobím 9mi mesiacmi v ktorých sa prenajímalo. Je tento postup správny? Alebo musím brať do úvahy, že na tej nehnuteľnosti sa už v minulosti podnikalo a tak ju budem odpisovať od roku 2002 len na karte a dostanem sa k odpisu 2014 a ten si uplatním. Vopred veľmi srdečne ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.