Zavrieť

Porady

Odpocet danovej straty r. 2013

Dobry den,
Chcela by som Vas poprosit o radu pri odpocte straty. Este nikdy som neodpocitavala stratu v DPPO, preto Vas prosim o podrobnu pomoc. Takze:
V roku 2013 som mala stratu 2000 eur, ktoru som v roku 2014 zauctovala ako 429/431 a zaroven ju ponizila o 500 eur – 428/429 a teda zostatok na ucte 429 je 1500 eur.
V roku 2014 som mala zisk 2500 eur a teda by som chcela odpocitat stratu v DPPO. Na riadku 410 v DPPO odpocitam ¼ zo sumy 2000 eur alebo 1500 eur? Myslim, ze z 2000 eur, vsak? Tento odpocet v DPPO sa vobec nedotkne uctu 429? T.j. aj keby som neponizovala 429, tak napr. po 4.rokoch po odpocitani straty v DPPO by som na ucte 429 mohla evidovat stratu?
V roku 2015 zauctujem zisk z roku 2014 na ucty 431/428 - 2500 eur a ponizim stratu z roku 2013 na ucty 428/429 – 1500 eur a este vypocitam 5 perc. ZRF. Ako sa dotkne odpocet roku 2015? Aj ked v uctovnictve v roku 2015 uz nebudem evidovat na 429 ziadnu sumu mozem si ju dalej v DPPO odpocitavat dalsie 3 roky?
Vopred dakujem velmi pekny za rady.
KloferHladny najprv je potrebné ujasniť si čo je účtovný zisk/strata a čo základ dane/daňová strata. O účtovnom sa účtuje na 431, 428,429, základ dane a daňová strata sa eviduje mimo účtovníctva. Otázku upresni: aká bola daňová strata 2013, aký je základ dane 2014.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    umoriť stratu znamená - odpočítať ju v DP DPPO od základu dane. Je to len daňová záležitosť, nemiešaj tu účtovanie. Najskôr si dorieš umorenie a ked to budeš mať za sebou, tak preúčtuješ stratu - jej úhradu zo zisku -napr.
    Na druhej strane - nie je podstatné, či eviduješ stratu na 429 v účtovníctve. Môžeš ju hned na základe rozhodnutia VZ uhradiť zo zisku.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    lenže ty miešaš hrušky s jabkami.. strata v r. 2013 je účtovná alebo daňová?.. lebo o účtovnej strate sa účtuje v účtovníctve, kdežto o daňovej strate nie, tá sa vyčísluje v daňovom priznaní..

    Odpocet danovej straty r. 2013

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.