Zavrieť

Porady

Odpocitatelna polozka v danovom priznani

Dobry den, chcem sa prosim spytat, ci si mozem uplatnit celu odpocitatelnu polozku 500€, ak som prenajimala nehnutelnost az od marca, alebo iba pomernu cast? Rovnako, ak som pracovala do jula, mozem si odratat odpocitatelnu polozku v 3803,33€, alebo tiez iba pomernu cast? vopred dakujem, l.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Lucia - odpočítateľná položka sa týka zdravotného poistenia.
    Ak máš na mysli NCZD - tak pozri § 11 - tam sú podmienky - ale týka sa len tzv aktívnych príjmov . Teda v tvojom prípade príjmov z PP. prenájom tam nepatrí.
    Ak máš na mysli oslobodený príjem - tak ten je do výšky 500 eur vždy - len pozor na to, že to platí nielen pre prenájom ale aj pre príjem z § 8 odst 1 vidď § 9 zák o DzP.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lucia 16 Dakujem za odpoved, Potrebujem len vediet, ci si mozem v danovom priznani uplatnit celu odpocitatelnu polozku 3803,33€, ak som do jula pracovala a od augusta som na materskej, alebo mozem uplatnit odpocitatelnu polozku len za prvých 7mesiacov?
    veronikasad Lucia, ten § 11 si si pozrela ?
    Aké boli príjmy z prenájmu nehnutelnosti (po odpočítaní 500€)?
    Aký základ dane si mala zo zamestnania (príjem-zaplatené poistné( ?
    Katy a R už som ti napísala, že odpočítateľná položka je len na zdravotné poistenie.!
    pozrela si § 11 k NČZD? - nikde sa tam nepíše, žeby sa delila - na daňovníka je len jedna (celá). Aj keď by si robila len jeden deň
    Lucia 16 z prenajmu 17€ a v praci 5000€
    Lucia 16 ano, prave to tam citam!!! dakujem!!!
    veronikasad Len aby sme ju nepomýlili tak, že sčíta príjmy z prenájmu aj zo závislej činnosti a uplatní si celú NČZD ...
    Katy a R to máš veru zaujímavý celkový príjem z prenájmu ?? .... postupuj presne podľa poučenia k DP - tam to máš jasne napísané, čo treba do ktorého riadku napísať!
    Lucia 16 dakujem
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nezdanitelnu cast si uplatnujes celu, bez ohladu na pocet mesiacov zamestnania ci podnikania, samozrejme ak sa nekrati kvoli vyske prijmu podla zakona.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lucia 16 co to znamena ak sa nekrati kvôli vyske prijmu?
    ivka70 Zakon o dani z prijmov, 11 ods.2:
    "Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
    a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"),
    b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule."
    Lucia 16 dakujem!!!
      zbaliť

    Odpocitatelna polozka v danovom priznani

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.