Zavrieť

Porady

Nezaúčtovaný konečný zostatok pri účtovaní spôsobu B

Dobrý deň,

ak v roku 2013 účtovala externá účtovníčka spôsobom B a na konci roku nepreúčtovala KZ tovaru, je možné aby som otvárala knihy už so správnymi údajmi? Možným riešením je na konci roku spraviť inventúru a zaúčtovať to ako prebytok (132/504resp.648), ale vzhľadom na to, že sa jedná o vysokú sumu, by bola vyrubená dosť vysoká daň za rok 2014....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Ak v r. 2013 nebolo účtované 132/504, tak spoločnosť mala neoprávnene vyššie náklady a tým nižšiu daň.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ak je to vysoká suma, treba zaúčtovať oproti 428, resp. 429 a podať dodatočné DP za rok 2013, doplatiť rozdiel dane a bude aj úrok z omeškania.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lili1237 OK, ale ako to zachytím v roku 2014, pretože tovar sa predal a tým pádom bude zase vyššia daň z dôvodu, že neboli k nemu náklady iba výnosy pri predaji....
    lili1237 Bolo by možné, začať účtovať rok 2014 už s opravenými hodnotami aj upraveným ziskom, že by sa len opravil rok 2013, ale 2014 by som už účtovala po správnosti?
    lili1237 predpokladám, že pri DDP budem vypisovať nanovo VZaS a Súvahu, tam už uvediem hodnoty, ktoré tam mali byť - myslím tým konkrétne účet 593 vo VZaS a 132 a 341 v Súvahe?
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak RUZ 2013 bola schválená, nemôžeš nič meniť. Všetky zmeny účtuješ v roku 2014.
    1. DDP DPPO 2013, kde znižiš náklady o hodnotu zásob, zaúčtuješ 132/428
    a dodatočnú DPPO 2013 ...............428/341
    2. v roku 2014 budeš mať tržby z predaného tovaru ale aj jeho obstarávaciu cenu, lebo zúčtuješ 504/132
    (a už správne ja zosttaok k 31.12.2014...................132/504)
    ....
    kedže významné sumy z chybného účtovania budeš mať na 428, nemusíš z tohto dôvodu v DPPO 2014 nič upravovať.
    ====
    3. Ak by si predsa len chcela opraviť rok 2013 - podľa mňa by to šlo len na základe zápisnice mimoriadneho VZ, opravíš 132 ešte k 31.12.2013, urobíš nové výkazy, nové poznámky, DDP DPPO, nové schválenie opraavenej RUZ 2013......
    urobíš nový prevod 2013/2014 (uzavretie účtovných kníh a ich otvorenie)
    podľa mňa zbytočne komplikované papierovanie
    Naposledy upravil KEJKA : 23.03.15 at 06:45
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lili1237 A je možné schváliť RUZ 2013 k 31.3.2015? Radšej by som predsa len opravila rok 2013, nech to je naporiadku, viem že je to zbytočné papierovanie, len už chcem aby bolo všetko, ako má...
    lili1237 Teraz ste mi ale dali chrobáka do hlavy V prvom prípade, ako uvádzate, by som mohla otvoriť knihy k 1.1.2014 so správnymi údajmi, tým pádom by bol rok 2014 v poriadku. Akurát za rok 2013 by som podala DDP DPPO, spolu s prílohami VZaS, Súvahou a Poznámkami, v ktorých by som opravila riadky, ktoré sa týkajú tovaru - 132 v Súvahe a 504 vo VZaS - čiže doúčtujem konečný zostatok 132/504. Ale ako ste uviedli, zmeny (132/428 a 428/341) účtujem potom v roku 2014 - v tom prípade mám DDP DPPO 2013 podať k 31.12.2014? Problémom pre mňa je ten, že sa uvádza, že dodatočné vyrubenie dane sa má uhradiť do konca mesiaca nasledujúceho, kedy sa zistí, že treba DDP DPPO zostaviť... A pri úprave VZaZ 2013 tým, že znížim náklady o hodnotu zásob mi vznikne daňová povinnosť, má sa teda aj tam dopísať na riadok, kde sa účtuje o splatnej dani 591? Pretože v tom prípade by už tam bol daňový záväzok a potom by sa znova zaúčtoval už v ďalšom období, ako ste uviedli 428/341....
    KEJKA prosím ťa prečítaj si ešte viackrát moju odpoveď a ak reaguješ tak osobitne na riešenie 1 -2 v roku 2014 a osobitne na riešenie 3. Splietla si všetko dohromady, vôbec sa v tvojich úvahách nevyznám.
    Jarka 1 lili, celý bod 1 a 2 od KEJKY účtuješ iba v r. 2014, aj dodatočné DP za rok 2013 podáš v r. 2014. Napíš si na šibeničku účet 132 aby si to celé pochopila.

    Nechci opravovať rok 2013, lebo to na dani a sankcii za rok 2013 nič nezmení. Budeš rada, keď to zvládneš a pochopíš ako to celé opraviť v roku 2014.
    lili1237 Mne ide o to (aspoň som to tak pochopila), že keď sa podáva DDP tak sa uvádzajú znova tie isté prílohy, ale už v správnom znení - opravte ma, ak sa mýlim. Chápem teda, ako to opraviť v roku 2014. Spravím to, ako ste mi poradili. Len Vás ešte poprosím, aby ste mi ujasnili jednu vec.
    Ako som už načala, či prílohami k DDP budú opravené výkazy alebo tie už sa neprikladajú?
    Jarka 1 Za rok 2013 podáš dodatočné DP a nič viac. Veď zmeny v účtovníctve nebudú žiadne, lebo účtovať to všetko budeš až v roku 2014.

    A pozor, uzávierka už nie je prílohou DP. Podáva sa samostatne a neuvádza sa v počte príloh DP. Takže podáš Dod. DP a počet príloh bude 0, ak ste nemali žiadne prílohy.
    lili1237 V DP za rok 2013, ktoré podávala bývalá účtovníčka, boli uvedené 3 prílohy... Najlepšie je, že tá účtovníčka vraj "stratila" databázy, že sa jej pokazil comp, takže aj DDP sa musí vypísať ručne, ale rok 2014 našťastie vygeneruje systém, takže o to strach nemám
    Jarka 1 Možno bývalá účtovníčka vtedy nevedela, že už za rok 2013 sa súvaha, výkaz a poznámky neuvádzali v DP ako prílohy a preto sú tam napísané tri prílohy.
    lili1237 Ona toho nevedela vyše.... :-/ A ja ich tam nemusím uviest? staci podat iba Dodatočné daňové priznanie bez príloh?
      zbaliť

    Nezaúčtovaný konečný zostatok pri účtovaní spôsobu B

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.