Zavrieť

Porady

Prekážka - pohreb

Nášmu zamestnancovi zomrela mama. Pohreb bol v pondelok a do stredy má voľno. Chcem sa opýtať či mu môžem dať 2 dni prekážku na deň pohrebu a deň po pohrebe na dovybavovanie vecí okolo pohrebu a na stredu mu dám dovolenku. Urobím to tak dobre? Potvrdenie mám že 21 a 24.3 vybavoval pohreb a 23. bol na pohrebe.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    §141 odst. 2.
    d) úmrtie rodinného príslušníka
    1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
    2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
    agatika Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    21. bolo v sobotu. V tento deň pracoval ? 24. už pohreb nevybavoval, myslím, že za tento deň mu pracovné volno s náhradou mzdy v zmysle § 141 ZP neplatí. Iba ak mu ho zamestnávatel prizná v rámci svojej smernice navyše.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    agatika 21. nepracoval a 24. ešte išiel všetko vyplatiť a poodnášať nejaké veci. Neviem na potvrdení to má takto napísané. Preto sa pýtam.
    veronikasad Odkial má to potvrdenie na 24. ?
    agatika Z pohrebnej služby
    duves vernikasad, idealne bude ak bude mat svedkov, čo mu dosvedčia, čo kde vybavoval, potom zajdu k notarovi a spíšu o tom zápisnicu. nie je to kurňa trapne, ak ta osoba ma doklad o umrtí rodiča?
    veronikasad duves, idealne bude ak mu to zamestnavatel preplatí ako pltenú prekážku nad rámec § 141 ZP. Po pohrebe sa nevybavuje pohreb, potvrdenie na 24. nie je v súlade s cit. § ZP.


    (3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
    a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
    b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
    c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
    d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.
    Oliwa Duves, ak niekto má úmrtný list rodiča, neznamená to automaticky, že aj vybavuje pohreb... /napr. viac súrodencov, iné miesto bydliska a pohrebiska.../
    veronikasad Potvrdenie o vybavovaní pohrebu vydáva matrika alebo pohrebná spoločnosť a mala by ho vydať len jednému. Nie vždy je to tak, pretože tieto potvrdenia zrejme neevidujú a nie je možné to spätne skontrolovať.
    Oliwa Veď práve... preto som to spomenula... Vybavovala som, viem, čo to obnáša...
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    23. bol na pohrebe a 24. ešte vybavoval pohreb? Lebo tak je to napísané v zadaní...
    Naposledy upravil Oliwa : 25.03.15 at 10:31
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    agatika 24. nevybavoval pohreb, ale nejaké veci po pohrebe ešte musel poriešiť.
    ferob dala si zamestnancovi 24.3 tiež ako prekážku v práci? Tiež mám takého zamestnanca. Pohreb bol 23.3 a 24.3 ešte nebol v práci, vybavoval nejaké veci po pohrebe.
    veronikasad Prekážku mu môže dať, ale len v zmysle § 141 odst. 3 písm. a) ZP
    Tweety Veronika veď ZP neurčuje, že to nemôže byť aj deň po pohrebe
    veronikasad ako môžeš pohreb "obstarávať" po pohrebe ?
    Tweety veď bol aj pred pohrebom, možno niečo ešte bolo potrebné doriešiť, myslíš, že by dali potvrdenie, ak by tam nebol?
    veronikasad dajú, aj viacerým ako pohreb vybavovali ... (najmä pohrebné služby)
    Tweety tak to by ma ani vo sne nenapadlo, pýtať potvrdenie, keď som nič nevybavovala
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.