Zavrieť

Porady

nákup kancelárkych potrieb spoločníkom a preplatenie z účtu spoločnosti

stretávam sa z roznymi názromi na účtovanie drobného nákupu, spoločník nakúpi kancelárske potreby zo svojich peňazí dá si preplatiť tento bločik, kedze nedrzíme peniaze v pokladni ale len na účtoch spoločnosť mu to preplatí na jeho účet ako správne účtovať:
ID - 501/343/365 alebo 335
následne preplatenie potom 365alebo 335/221
je to pre nás zävazok alebo pohľadávka???
dostala som odpovede z poradcov jeden píše 335 a druhy 365
Naposledy upravil zuzanna : 27.03.15 at 11:37
Tweety ako ich chceš preprierať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zuzanna (Dnes 13:16) a ked je spoločník zaroven aj zamestnanec taktiez to budem uctovat na 365 ide o to blocik je z 12.03.2015 nákup kancelárskych potieb zauctujem ID 501/343/365 a preplatim mu to az 30.03.2015 z firemného účtu na jeho súkromný účet 365/221 takze je to záväzik voči nemu keby som mu poskytla preddavok tak by to slo na 355 ja som z toho uz magor to nikto neuctujete tak ako ja???
    ved to nie je zasa problém, netráp sa. A nejde o žiadnu pôžičku.
    Rozhodnúť sa musíš, či budeš tieto prípady riešiť pre pozíciu zamestnanca, alebo spoločníka, alebo konateľa, lebo jedna a tá istá osoba môže byt 3in1.
    Kedže v zadaní píšeš o spoločníkovi, tak platia účty 355, 365.
    najjednoduchšie je to riešiť odcitovaným spôsobom.
    Pokiaľ interným dokladom na základe bločku zaúčtuješ záväzok 501,343/365
    určite nemusíš riešiť zmluvu o pôžičke. Následne preplatíš len dlh spoločnosti voči spoločníkovi.

    Aj druhá popísaná možnosť je priechodná.
    na účet spoločníka spoločnosť pošle peniaze ako "záloha" na drobné nákupy
    355/221, zasa nejde o pôžičku
    Ja používam tento spôsob, následne dátumom prevodu prijmem účtovne ten prevod do pokladnice 211/355 a bločky účtujem ako výdavky z pokladnice 5xx,343/211.
    takto je to jednoduchšie z hľadiska účtovania. Pokladnicu nazývam Pokladnica/spoločník, tak viem, že za prípadný zostatok zodpovedá spoločník, kedže tie peniaze má od začiatku on.

    Vo väčšine firiem, ktoré poznám, 1-2 osobové sro je pokladnica aj tak fiktívna, preto si z toho ťažku hlavu nerobím. Účtovníčka aj tak nikdy nepríde do styku s hotovosťou.
    Chrusťa tiež sa prikláňam k názoru Kejky, že pokladnice sú vo viacerých firmách len fiktívne a len na účely účtovníctva, tak prečo si to komplikovať nejakými zmluvami o pôžičke, keď sa to dá tak, ako to už rozobrala Kejka vyššie

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Prijatie pôžičky od spoločníkov účtujeme cez 365, naopak poskytnutie spoločníkovi 355.
    V prvom prípade teda 211,221/365, v druhom 355/211,221.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzanna tak ak kupi spoločník kancelárske potreby alebo zaplatí poštovné tak to zaúčtujem ako záväzok voči nemu teda 501alebo 518 /365 a ked mu to preplatíme tak 365/211??? ake prepieranie to som nepochopila
    Tweety áno tak, pozri do názvu príspevku, máš tam prepratenie a nezabudni na zmluvu o pôžičke
    zuzanna to akoze vzdy ked nieco zaplatí a spoločnosť mu to potom preplati mam písať pozicku to sa neda nejako inak zuctovat vzdy to tak robime kvoli tomu ze nas vykradli odvtedy ziadna pokladna a vsetko sa uhradza tak ze spolocnici uhradia a hned sa im to preplati vsak to by som musela pisat zmluvy aj 30 krat za mesiac
    zuzanna fakt sa to inak neda prosim
    petra:-) Možno by to šlo spôsobom poskytnutia prevádzkovej zálohy na nákupy. Teda tak, že peniaze poskytnete spoločníkovi vopred 355/221 a následne účtujete predložené doklady, napr. kancelárske potreby cez ID 501/355 ako zúčtovanie poskytnutej zálohy.
    zuzanna a ked je spoločník zaroven aj zamestnanec taktiez to budem uctovat na 365 ide o to blocik je z 12.03.2015 nákup kancelárskych potieb zauctujem ID 501/343/365 a preplatim mu to az 30.03.2015 z firemného účtu na jeho súkromný účet 365/221 takze je to záväzik voči nemu keby som mu poskytla preddavok tak by to slo na 355 ja som z toho uz magor to nikto neuctujete tak ako ja???
      zbaliť

    nákup kancelárkych potrieb spoločníkom a preplatenie z účtu spoločnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.