Zavrieť

Porady

Uplatnenie straty z minulých období

Daňovník vykázal stratu v r.2011 aj v r.2012. Potom v DP za r. 2013 si uplatnil, odpočítal časť straty z r.2011, ale žiadnu z r.2012.
Za rok 2014 vychádza DZ dosť malý (menej ako nezdaniteľná časť), takže nemá zmysel uplatňovať si stratu z minulých období.
Ako teda vyplniť v DP riadky 60-71? Majú sa vyplniť riadky 61 a 62, potom aj riadok 64 a 65 a v ďaľších riadkoch 66-71 nechať nulu?
Je možné potom ešte uplatňovať tú stratu v DP za rok 2015?
Ďakujem
Naposledy upravil liveman1 : 29.03.15 at 17:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Ak má základ dane nulu po odpočítaní nezdaniteľnej časti, so stratami nerob nič. R.59-65 nevyplníš budú prázdne; v r.66 a r.68 základ dane z r.43 budú sumy; r.71 nuly; r.73 sumy ako r.68
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    liveman1 Ešte by som poprosil odpoveď na tú poslednú otázku, ďakujem
    Antonia Jendrišáková 1/4 z celkového počtu strát
    liveman1 Takže nezáleží na tom, či v niektorom roku prerušil uplatňovanie straty, môže v ďaľších rokoch pokračovať.
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    za rok 2014 môže odpočítať stratu vo výške 1/4 zo súčtu strát 2010-2013, u teba to bude zvyšok 2011+ za rok 2012,
    Pokiaľ je ZD dane príliš malý, odpočíta "do nuly" a zvyšok z tej 1/4-ny mu prepadne.
    Takže by som odporúčala využiť možnosť umorenia, aj malá suma je suma.
    Zaplatíš DL ale tú si tiež v ďalšom roku -teda troch rokoch môžeš započítať.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    liveman1 Tak toto nechápem, to je úplne iná odpoveď ako napísala vyššie p. Jendrišáková. Čo keby ste sa dohodli, ako to má byť správne? Čo teda dať do tých riadkov ako som písal v otázke vyššie?
    Teraz ste mi z toho urobili úplný zmätok.
    KEJKA písala som za sro
    liveman1 Nerozumiem, za sro? O čo ide?
    KEJKA sro - právnická osoba, nie fyzická osoba SZČO.
    liveman1 ja píšem za živnostníka fyzickú osobu, takže je to inak?
    Antonia Jendrišáková Áno lebo FO si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane do sumy 3803,33€, sro nič také nemá. Ty "ušetríš" stratu z r.2011 ešte pre r.2015 vo výške 1/4, môžeš uplatniť. Pre r.2014 mu uplatni NČZD.
    liveman1 Prečo majú byť riadky 60-65 nulové? Nemala by sa tam napísať strata za tie minulé roky aj keď sa teraz neuplatňuje? Mne sa zdá, že v názve tých riadkov je - NEUPLATNENÁ STRATA....
    Ešte ma napadlo, že v r.2014 kúpil auto a zarátal odpisy. Dalo by sa tie odpisy v r.2014 neuplatniť a odložiť do r.2015? Daňový základ by aj v tomto prípade vychádzal nižší ako NČZD, takže nulová daňová povinnosť.
    Potom v r.2015 by mohol ktoré odpisy z auta uplatniť? Tie čo boli v r.2014 alebo vypočítané pre r.2015?
    Dík
    Finišujeme
      zbaliť

    Uplatnenie straty z minulých období

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.