Zavrieť

Porady

Pausalne vydaje - pevne stanovene na 40% alebo volitelne do 40%?

Ahojte, som zivnostnik, nemam vela vydajov, preto si uplatnujem pausalne vydaje, avsak chcem brat uver a aby som v banke podla ich vypoctov dobre vysla, preto si chcem dobrovolne uplatnit mensie vydaje ako 40%. Nenasla som nikde zmienku o takom postupe, je to povolene? podnikala som cely rok.
Naposledy upravil katarinka78 : 29.03.15 at 19:21
kukučka Podnikala si celý rok?
katarinka78 ano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    katarinka78 dakujem tweety za nazor.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    v tom prípade si daj skutočné......

    v ZDP, § 6/10 , sú určené, že daňovník môže , v tom prípade nemusí.....


    10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu v rozsahu evidencie podľa § 6 ods. 11 písm. a) a d).
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katarinka78 dakujem mila123, kvoli zneniu zakona sa prave pytam, da sa chapat dvojako. " moze, ... nemusi " by mi vyhovovalo, len neviem, ci to nie je vytrhnute z kontextu celej vety... " ak neuplatni preukazatelne..., moze uplatnit vo vyske 40% " to skor vyzera ako bud alebo. skutocne vyjavky nemozem, lebo som nezbierala bloky.
    veronikasad Pri paušálnych nemáš na výber. Ak si uplatníš preukazatelné (keď splňaš podmienky, môžeš daňovú evidenciu), príjmy musíš priznať všetky, ktoré výdavky zahrnieš - o tom rozhodneš sama ...
    veronikasad V akej oblasti podnikáš ?
    katarinka78 dakujem veronikasad, dan.evidencia neprichadza do uvahy, nemam ziadne doklady a nejake vydaje chcem odpocitat, neratala som s tym, ze to budem robit inak ako na pausal. robim administrativno-kancel.sluzby. dakujem za nazor, nechapem, preco sa nazory uctovniciek tak rozchadzaju, jedna mi to znizenie pausalu poradila.
    veronikasad Paušál môžeš znížiť jedine tak, že k 40 % nepripočítaš zaplatené poistné. Nemôžeš si znížiť %.
    katarinka78 dakujem veronika, to som nevedela, aj ked ani tak to nevyjde dobre pre mna.
    veronikasad Tak urob daňovú evidenciu len s výdavkami na poistné - ak ti to vyjde lepšie.
    katarinka78 dakujem veronikasad, nevyznam sa tu, kde ta mozem nejak ohodnotit? by si si zasluzila :-) ja nie som uctovnik, najlepsie sa mi teda vidi danova evidencia, mohla by som tam prip. dat este telefon, internet do vydajov, aj ked boli platene z inych uctov ako pouzivam na zivnost a mam nahlaseny na DU. len posledna otazka, ak uplatnim danovu evidenciu, nie som povazovana za uctovnu jednotku, teda nic k DP neprikladam, ze?
    veronikasad Odpovede v komentároch sa hodnotiť nedajú - poďakovala si, "body" nezbieram ...
    Ak budeš mať daňovú evidenciu, nemusíš robiť účtovnú závierku. Na str. 3 pod odd. VI. zaškrtneš "Uplatňujem preukázatelné výdavky podľa § 6 odst. 11" a vyplníš tabulku v spodnej časti str.3 (pokračuje aj na str.4).
    Môžeš si uplatniť výdavky za tlf. a internet aj keď si ho neplatila z firemného účtu (ak je na IČO), príp. len pomernú časť, ak ho využívaš aj súkromne.
    katarinka78 veronika este raz dakujem za cenne rady :-)
      zbaliť

    Pausalne vydaje - pevne stanovene na 40% alebo volitelne do 40%?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.