Zavrieť

Porady

Jogurty

Možno vyzerám ako nejaký nevzdelanec, ale chcela by som vedieť, aký je rozdiel medzi probio kultúrou, živou kultúrou a jogurtovou kultúrou.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sim je offline (nepripojený) sim

    sim
    Probiotiká sú podľa definície WHO živé mikroorganizmy, ktoré pri podaní v dostatočnom množstve vyvolávajú zlepšenie zdravotného stavu hostiteľa.
    Probiotické kmene sa prirodzene vyskytujú v mlieku, v niektorých syroch, v nepasterizovanej bryndzy, v žinčici a iných kvasených produktoch.
    Kyslé mliečne výrobky, medzi ktoré patrí aj jogurt, pozná ľudstvo už tisíce rokov. Ale až pred sto rokmi sa o priaznivé účinky mliečneho kvasenia začali zaujímať aj vedci. Jogurty, najmä tie, ktoré obsahujú živé baktérie / určite si to skontrolujte /, umožňujú ľahšie vstrebávanie bielkovín a vápnika. Isto sa vám už stalo, že vám lekár po liečbe antibiotikami odporučil jesť kyslomliečne výrobky. Antibiotiká totiž spolu s baktériami, proti ktorým boli nasadené, často nemilosrdne ničia aj baktérie, ktoré sú pre naše telo prospešné. Jogurty blahodarne pôsobia na obnovenie črevnej mikroflóry a jej správnu vyváženosť. Vracajú nám do čriev baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre ich správne fungovanie a ktoré nám pomáhajú s trávením. Obsahujú dôležité bielkoviny, minerály a vitamíny. Sú bohaté najmä na vápnik, ktorý je dôležitý pre rast kostí, zabraňuje ich rednutiu a vzniku osteoporózy. Ľudia, ktorí trpia alergiou na bielkoviny z kravského mlieka, môžu využívať blahodarné účinky v podobe ľahko stráviteľného kozieho mlieka.

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    sim
    Probiotiká sú podľa definície WHO živé mikroorganizmy, ktoré pri podaní v dostatočnom množstve vyvolávajú zlepšenie zdravotného stavu hostiteľa.
    Probiotické kmene sa prirodzene vyskytujú v mlieku, v niektorých syroch, v nepasterizovanej bryndzy, v žinčici a iných kvasených produktoch.
    Kyslé mliečne výrobky, medzi ktoré patrí aj jogurt, pozná ľudstvo už tisíce rokov. Ale až pred sto rokmi sa o priaznivé účinky mliečneho kvasenia začali zaujímať aj vedci. Jogurty, najmä tie, ktoré obsahujú živé baktérie / určite si to skontrolujte /, umožňujú ľahšie vstrebávanie bielkovín a vápnika. Isto sa vám už stalo, že vám lekár po liečbe antibiotikami odporučil jesť kyslomliečne výrobky. Antibiotiká totiž spolu s baktériami, proti ktorým boli nasadené, často nemilosrdne ničia aj baktérie, ktoré sú pre naše telo prospešné. Jogurty blahodarne pôsobia na obnovenie črevnej mikroflóry a jej správnu vyváženosť. Vracajú nám do čriev baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre ich správne fungovanie a ktoré nám pomáhajú s trávením. Obsahujú dôležité bielkoviny, minerály a vitamíny. Sú bohaté najmä na vápnik, ktorý je dôležitý pre rast kostí, zabraňuje ich rednutiu a vzniku osteoporózy. Ľudia, ktorí trpia alergiou na bielkoviny z kravského mlieka, môžu využívať blahodarné účinky v podobe ľahko stráviteľného kozieho mlieka.
    ďakujem, zas som o niečo múdrejšia. Avšak aký je rozdiel, keď je na jogurte uvedená jogurtová kultúra, živá kultúra alebo probio kultúra?

    zszitas je offline (nepripojený) zszitas

    zszitas
    Podla mna je to to iste, probioticke bakterie ci ziva kultura nie? V jogurtoch "z obchodu" ich take velke mnozstvo nie je, hlavne ak je uz par dnovy. Treba vsak vediet, ze z jogurtov vela zivych bakterii sa do criev nedostane, lebo tazko preziju kysle prostredie zaludka. Napriek tomu doporucujem jogurty aj kysle mlieko, su dobrou zivou podou pre existujuce bakterie v crevach. Ak niekto ma problem z nedostatku probiotickych bakterii, doporucujem kapsulky s tymito bakteriami (cim viac druhov obsahuju, tym lepsie), ktore sa rozpustaju v crevach a nie v zaludku. Ucinok ovela vacsi, a rychlejsi, ako s jogurtami.
    Len potom ich treba spravne krmit :-) A po antibiotikach, ktore nicia am-blok vsetko zive v crevach, urcite!

    Marián III je offline (nepripojený) Marián III

    Marián III
    Moj lekár mi úpovedal, že na našom trhu je už asi 4 roky veľmi moálo jogurtových a mliečných výrobkov s obsahom probiotik, preto enormne narastá počet ľudí s tráviacim problémom. ASI MA PRAVDU, PATRíM MEDZI NICH AJ JA.

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    Hlavne aby nemal ten jogurt dlhú dobu spotreby, lebo v tom prípade by bol termizovaný - tepelne upravený, takže už neobsahuje živé baktérie.

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    Ja mám doporučené jogurty z dôvodu ženských problémov.Takže nie sú dobré len na trávenie. Len nechápem, prečo sú niektoré jogurty označené ako PROBIO a iné nie. Myslím, že v tom musí byť nejaký rozdiel.

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    Zszitas, chcela by som recept na domáce jogurty. Niekedy dávno som ich vyrábala, ale už som to zabudla

    zszitas je offline (nepripojený) zszitas

    zszitas
    Ano, je tam viac zaujimavych receptov na jogurty, urcite niektore vyskusam. Akutny zaludkari a pod. by vsak mali vyskusat probioticke kapsulky, uz som vyssie pisal, preco. O creva sa treba starat velmi dobre, je to hlavny organ, od ktoreho zavisi imunita cloveka vdaka imunokompetentnym bunkam.

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    Pre doplnenie trochu odborných info :
    Pojmy jogurtova, ziva, prip. probio kultura su vyrazy, suvisiace s
    charakteristikou kyslomliecnych vyrobkov, v tomto pripade jogurtov a
    rozdiel medzi nimi mozno velmi zhruba ilustrovať asi tak, ako ked sapovie: husle, slacikovy nastroj, stradivarky - stale ide o hudobny nastroj.
    U mnohych jogurtov je zdoraznene, ze obsahuju zivu kulturu najmä z toho
    dovodu, ze sa casto vyrabali aj vyrobky, v ktorych jogurtova kultura
    nebola ziva, cim stratili svoje najväcsie prednosti. U jogurtu je tou zivou
    kulturou samozrejme vzdy jogurtova kultura. Jogurtova kultura sa vyznacuje
    najmä preto, aby bolo jasne, ze ide o specificke zlozenie uslachtilych
    mliecnych kultur, opravnujucich vyrobcu, aby tento zakysany vyrobok mohol
    nazvat jogurtom. A probio, resp. probioticka kultura je doplnkova kultura,
    spravidla, nie vsak bezpodmienecne, pridavana prave k jogurtovej kulture.
    Tato kultura je schopna pri pravidelnej dennej konzumacii pozitivne
    ovplyvnovat procesy, prebiehajuce v traviacom trakte cloveka.

    press je offline (nepripojený) press

    press
    ja osobne som mala dost problemy s travenim... teraz beriem jednu kapsulku s probio kulturou ProBio-Fix... a travenie je v poriadku.

    Samozrejme ze sa snazim upravit aj svoj jedalnicek...a pomalicky aj chudnem.

    Uz mi chyba iba viac pohybu...:p

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.