Zavrieť

Porady

Darovaná nehnuteľnosť

Príbuzní (4 osoby) sa rozhodli obdarovať ma nehnuteľnosťou(ako som sa dozvedel neskôr-vraj je to výhodnejšie kvôli daniam). Jedná sa o starý dom, ktorý nutne vyžaduje nákladnú rekonštrukciu. No po zavkladovaní do katastra som sa dozvedel, že existuje 10-ročná lehota, v ktorej si môže darca rozmyslieť svoj čin a stiahnuť ho späť. Existuje nejaký spôsob, ako sa voči takémuto prípadnému skutku poistiť, aby som bol definitívnym majiteľom tejto nehnuteľnosti? Netúžim investovať niekoľko stotisíc do rekonštrukcie a následne sa po pár rokoch ťahať po súdoch, prípadne ich ešte aj prehrať.
Čo vy na to? Ďakujem za odpovede. Ivan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Je tá možnosť, ale tiež to nieje také jednoduché. V darovacej zmluve ste mali mať vymedzené, za akých podmienok je nehnuteľnosť darovaná. Iba v prípade porušenia týchto podmienok je možné takýto dar stiahnuť. Ak to v zmluve nemáte, potom to musí byť zvlášť hrubý prečin voči tebe alebo tebe blízkym osobám (viď obč.zákonník) a ten musí byť dokázaný. Ak nemáš takéto úmysly môžeš spokojne spávať.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    A okrem toho, z daru sa neplatia žiadne dane a ako viem tak od nového roka 2005 ani z predaja nehnuteľností. Zákon totiž vynechal daň z darovania a daň z predaja nehnuteľností obmedzil iba do 31.12.2004

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Chcem Vás poprosiť o radu, v tejto oblasti nie som zbehla ....
    Rodicia chcu darovat byt svojej dcere (nechcu aby to islo cez dedicske ked zomru, tak to chcu vysporiadat este teraz za plneho rozumu) ... ake povinnosti tej dcere s toho vyplynú a čo musí ona s tým následne urobiť? platí sa dačo za dar? ďakujem vopred za odpovede

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Dcéra, okrem toho, že dá darovaciu zmluvu na vklad do katastra nehnuteľností nemá inú povinnosť. Daň z darovania sa už neplatí.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ty, ako nadobúdateľ nehnuteľnosti musíš podať oznámenie na Miestny úrad o vzniku daňovej povinnosti a rodičia, keďže už nehnuteľnosť nevlastnia, oznámenie o zániku daňovej povinnosti. Jedná sa o daň z nehnuteľnosti. Túto povinnosť máte vykonať v lehote do 30 dní odo dňa vkladu darovacej zmluvy do katastra nehnuteľností. Následne do konca januára nasledujúceho roka podáš daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Apropo, ešte správcovi bytového domu je potrebné nahlásiť zmenu vlastníka, lebo v zmluve ste mali určite uvedené, že pristupuješ k zmluve o výkone správy.

    Ivi1974 je offline (nepripojený) Ivi1974

    Ivi1974
    Mala by som k tomu ešte aj ja jednu otázku. Pri darovaní je jedno, či obdarovaní sú v príbuzenskom vzťahu, alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.