Zavrieť

Porady

Zmena poklesu invalidity v priebehu mesiaca (z viac ako 70% na 55%)

Zamestnanec bol 04.0.32015 na "posudkovej kontrole" a bolo mu povedané, že miera poklesu sa mení z viac ako 70% na 55%. V mesiaci marec bude už ZC aj ZĽ platiť poistné v nezamestnanosti 1%? Resp. bude sa to nejako alikvotne rátať na dni kedy bol plne invalidný a kedy iba čiastočne? Samozrejme, že papier zo SP ešte v ruke nemá ani ZC, tak čo mi poradíte. Čakať na potvrdenie zo SP, alebo to urobiť už tento mesiac a vystaviť mzdu s odvodom na PvN?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bolcari je offline (nepripojený) Bolcari

    Bolcari
    Dobrý deň, mala som rovnaký prípad kedy zamestnankyni znížili ID na 50 %. Rozhodnutie mi priniesla o 3 mesiace, na SP mi teraz robili kontrolu a museli sme doplatiť spätne poistné od mesiaca kedy jej znížili invaliditu. Takisto sa to prepočítavalo alikvotne v mesiaci, kedy jej znížili invaliditu, na SP mi presne povedali ako sa to robí: vymeriavací základ vydelíte počtom dní v mesiaci, výsledok zaokrúhlite na 2 des.miesta dole a vynásobíte počtom dní kedy už nemala nárok na plný ID. z tohto VZ potom vypočítate plné odvody (takisto sa to počíta aj pri priznaní starobného dôchodku). Ked som sa pýtala ako mám postupovať v takom prípade v budúcnosti - či mi majú zamestnanci hneď po posudkovej nahlásiť zmenu alebo až keď im príde rozhodnutie, povedali mi, že pokiaľ sa jedná o starobný dôchodok je lepšie počkať na rozhodnutie a potom spätne opraviť tie mesiace ktorých sa to týka (tam sa bude vracať poistné zo strany SP), v prípade zníženia ID ak to zamestnanci nahlásia hneď, je dobré hneď vypočítať vyššie odvody, ako potom doplácať spätne (môže SP počítať aj penále).
    hostiska Krásna odpoveď ďakujem

    Zmena poklesu invalidity v priebehu mesiaca (z viac ako 70% na 55%)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.