Zavrieť

Porady

Môžem takto podnikať?

Zdravim,

mám nasl. otázku:

Môže si mňa ako živnostníka objednať firma napríklad na ručné výkopové práce? Resp. povedzme že zamestnám 5 ľudí na dohodu - môžu týto vykonať túto prácu aj keď niesom registrovaný ako sprostredkovateľ práce?
A keby si napr. tá firma objednala u mňa brigádnikov musím byť registrovaný ako sprostredkovateľ práce?

Skúste mi prosím poradiť ako to vyriešiť bez zbytočných naťahovačiek, či zmluvou o dielo. ( je potrebná nejaká špeciálna formulka do ŽL?)

Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    biaaa
    Zdravim,

    mám nasl. otázku:

    Môže si mňa ako živnostníka objednať firma napríklad na ručné výkopové práce? Resp. povedzme že zamestnám 5 ľudí na dohodu - môžu týto vykonať túto prácu aj keď niesom registrovaný ako sprostredkovateľ práce?
    A keby si napr. tá firma objednala u mňa brigádnikov musím byť registrovaný ako sprostredkovateľ práce?

    Skúste mi prosím poradiť ako to vyriešiť bez zbytočných naťahovačiek, či zmluvou o dielo. ( je potrebná nejaká špeciálna formulka do ŽL?)

    Vopred ďakujem
    Sú na to potrebné v zásade 2 úkony:

    1. činnosti, ktoré chceš vykonávať pre iné fyzické a právnické osoby ako SZČO (obchodná spoločnosť) musíš mať zaregistrované ako predmety podnikania v živnostenskom registri (ak je to spoločnosť tak aj v OR),

    2. ak tieto činnosti nevykonávaš osobne, musíš mať na tieto práce buď zamestnancov (za istých podmienok aj dohodárov), alebo uzavrieť iné typy zmlúv s podnikateľmi, ktoré takýchto zamestnancov majú.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    biaaa
    Môže si mňa ako živnostníka objednať firma napríklad na ručné výkopové práce? Resp. povedzme že zamestnám 5 ľudí na dohodu - môžu týto vykonať túto prácu aj keď niesom registrovaný ako sprostredkovateľ práce?
    A keby si napr. tá firma objednala u mňa brigádnikov musím byť registrovaný ako sprostredkovateľ práce?...
    velmi vseobecna otazka, velmi tazka jednoznacna odpoved. Ajobs ta ciastocne navigoval, skusim este trosku ...
    V niektorych pripadoch nie je nutne, aby si mala na vykopove prace zivnost... napr. predavas v ramci obchodnej cinnosti .... vymyslam teraz, ok? zariadenia "zvukova technika, reproduktory" a pod. a niektory tvoj zakaznik od teba chce kupit kompletne zariadenie aj s montazou... vtedy si mozes objednat poddodavky, aj ked nemas v zivnostenskom registri "ozvucovanie priestorov"...
    ber to prosim ako priklad, naozaj tvoja otazka je velmi vseobecna imho ... ale tejto problematike som sa venovala velmi davno... pripadne pockaj, kym ma niekto doplni ... alebo aj opravi

    Môžem takto podnikať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.