Zavrieť

Porady

Spotrebný úver

Ahojte,

chcem sa opýtať. Zakladám si živnosť. Momentálne mám nejaké financie, ale v budúcnosti si budem musieť zobrať spotrebný úver.
A teraz otázka:
Môžem si zobrať spotrebný úver ako súkromná osoba a použiť ho na kúpu stroja, ktorý budem používať na podnikateľské účely ? Môžem tento úver potom splácať zo zisku, ktorý dosiahnem pri podnikaní ?
Pýtam sa preto, ak by bol spotrebný úver výhodnejší pri súkromných osobách ako pri živnostníkoch.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    spotrebný úver ako súkromná osoba síce kúpiš, ale ho aj budeš splácať. To znamená, že úroky zahrnuté v splátkach nebudeš môcť uplatniť vo výdavkoch.
    Stroj zaradíš do podnikania, zapíšeš na inventárnu kartu a budeš odpisovať.
    Stroj oceníš v cene, ktorá bude v zmluve o úvere alebo v kúpnej zmluve, neviem, aké doklady budeš mať k dispozícii.

    sea je offline (nepripojený) sea

    mama troch synov sea
    Pozor Kvietinka, ako SZČO dostaneš tzv. spotrebný úver v niektorých bankách až po dvoch rokoch podnikania - ja len aby si sa nespoliehala ako ja v nemenovanej Tatrabanke :-)

    Martina1 je offline (nepripojený) Martina1

    Martina1
    neuvažovala si o uvere zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, poskytujú zvýhodnené uvery pre podnikateľky a mladých podnikateľov do 30 rokov skus pozriet www.szrb.sk su tam podmienky a vsetko okolo .... treba ti vypracovat dobry podnikatelsky zamer, oficialne by si klasicky spotrebný úver z banky nemala použiť na podnikateľské účely

    Kvietinka je offline (nepripojený) Kvietinka

    Kvietinka
    Ešte ma napadlo (ale asi mi to neprejde, že ?:p ) - prosím, berte to s rezervou:
    Keď dosiahnem nejaký zisk, dá sa z neho nejaká časť presunúť na osobný účet (osobná spotreba) ? A ak áno, tieto peniaze už môžem použiť na čokoľvek, nie ? Trebárs aj na splatenie spotrebného úveru. Či aj osobnú spotrebu musím dokladovať (možno blbá otázka, ale nie som účtovník) ?


    DOPĹŇAM (po troche uvažovania ):
    -asi by to nešlo, lebo by som musela preukázať, z akých peňazí som ten stroj kúpila.
    EŠTE UVAŽUJEM:
    -do účtovníctva by som dala vklad na účet prevodom z môjho osobného účtu (myslím, že nikto nesleduje pôvod peňazí na osobných účtoch, alebo áno ?) a následne by som kúpila stroj

    Viem, že je to na hrane, ale nedalo by sa ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak to bolo myslené..vid moj prvý príspevok.
    stroj zapíšeš na inv. kartu a odpisuješ. áno, aby ti to "hralo" bolo by vhodné si zaúčtovať (závicí ako ti SW dovolí) obstaranie z sobnej spotreby...ale nepovažujem to za nutné, ak nebudeš o spotrebnom úvere účtovať. Podľa mňa stačí k inv. karte pripnúť zmluvu, alebo iný doklad, kde bude jasné, že si si ho obstarala v cene ...... Sk.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Riešim rovnakú situáciu. Len sa už píše rok 2012. SZČO si chce zobrať spotrebný úver ako súkromná osoba, lebo na podnikateľský nesplní podmienky banky a je tam aj vyšší úrok. Potom si ho dá vyplatiť na podnikateľský účet a kúpi za to firemný stroj. Takto mu poradili v banke.

    Mám za to, že úroky z úveru nebude môcť zahrnúť do nákladov. Mám pravdu?
    Našla som však aj info, že nie je dôležité či ide o úver poskytnutý podnikateľovi, alebo nepodnikateľovi, ak zakúpi z neho stroj, ktorý zaradí do majetku a bude odpisovať.

    Úver chce zobrať teraz v máji /len do konca mája sú tam nejaké výhodné podmienky/ a v januári 2013 chce kúpiť stroj.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.