Zavrieť

Porady

Dochodok invalidny alebo starobny?

chcem sa spytat ak zena 69 rocna pobera invalidny dochodok 250 eur, ma 75% zdrav.postihnutie, a to od 12 rokov,cely zivot nepracovala, myslite ze sa oplati poziadat o starobny dochodok? Bol by vyssi nez invalidny alebo nie. Dakujem za odpoved.
7 komentárov     zbaliť
Mila123 daj si prepočítať ID, resp. SD, ak by SD bol nižší vždy ostáva dôchodok aspoň v súčasnom číselnom vyjadrení......
janiely Ano to viem, ze sa vyplati vzdy ten vyssi...len ci sa oplati poziadat o prepocet, momentalne je pani po operacii, mimo domu sa nezdrziava
karol.za nieje preklep vek ,,69,,???
kopretinka 69 ročná??? veď pri nároku na dôchodok sociálka sama prepočíta a vypláca ten vyšší.......aspoň ja mám také info.....
LydaLyda aj ja viem, že to sociálna poisťovňa prepočíta sama pri dožití sa dôchodkového veku. Čo je napísané v Rozhodnutí z 2014 od sociálnej poisťovne? že sa upravuje výška dôchodku.... aký dôchodok.... invalidný, alebo starobný ? tam sa to dá tiež pozrieť.
karol.za samozrejme starobný
pri dosiahnutí veku pre nárok starobného dôchodku sa vypočíta starobný ,v prípade je väčší ako invalidný tak sa vypláca starobný,vždy ostáva vyžšia suma,
opačne :ak je invalidný dôchodok vyžší ako vypočítaný starobný ,tak výška starobného dôchodku sa rovná výške aká bola pri invalidnom dôchodku
karol
Xanti no SP nič sama neprepočíta treba požiadať http://www.socpoist.sk/aktuality-inv...k/48411s59879c
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nech si požiada - menej určite nedostane. Keďže nepracuje (asi ani neplánuje) - tak nemá význam z daňového hľadiska zotrvávať s ID ... a valorizácia je predsalen u starobných dôchodkov vyššia. (alebo má nejaký dôvod?)
    zrejme má ID počítaný ešte podľa starého zákona.. ?
    Karol, podľa súčasného zákona veru môžeš poberať ID aj do 100 rokov... pokým sám nepožiadaš o SD (a už to platí dosť dlho) ... Alebo? - pokým zase nezmenia zákon!

    Dochodok invalidny alebo starobny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.