Zavrieť

Porady

Účtovanie v cudzej mene trochu inak

Ahojte. Mám pre Vás možno trochu divnú otázku. Ale, poďme k veci.

Na Slovensku je zaužívané, že účtovné prípady v inej mene ako SKK sa účtujú na analytické účty, ktoré sa vedú v inej mene, pričom syntetický účet je v SKK. Napr. v pokladni účet v SKK, v EUR, ap.

Existuje možnosť, aby sa dané účtovné prípady v cudzej mene účtovali na podsúvahových účtoch (alebo v triede 7., 8., 9.) a príslušné prípady, už prepočítané na SKK, na analytických účtoch vedených v ÚO iba v SKK.
Z toho vyplýva, že každý účtovný prípad v cudzej mene sa účtuje dvojnásobne, v cudzej mene v podsúvahových účtoch, a v prepočte na SKK v príslušných analytických účtoch.
Tiež z toho vyplýva, že účt. jednotka vedie osobitne evidenciu všetkých účt. prípadov, ktoré sú v inej mene ako SKK, v osobitnej evidencii.

Dúfam, že som to vysvetlil dosť jasne. Prosím o radu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    marek.rejko
    Ahojte. Mám pre Vás možno trochu divnú otázku. Ale, poďme k veci.

    Na Slovensku je zaužívané, že účtovné prípady v inej mene ako SKK sa účtujú na analytické účty, ktoré sa vedú v inej mene, pričom syntetický účet je v SKK. Napr. v pokladni účet v SKK, v EUR, ap.

    Existuje možnosť, aby sa dané účtovné prípady v cudzej mene účtovali na podsúvahových účtoch (alebo v triede 7., 8., 9.) a príslušné prípady, už prepočítané na SKK, na analytických účtoch vedených v ÚO iba v SKK.
    Z toho vyplýva, že každý účtovný prípad v cudzej mene sa účtuje dvojnásobne, v cudzej mene v podsúvahových účtoch, a v prepočte na SKK v príslušných analytických účtoch.
    Tiež z toho vyplýva, že účt. jednotka vedie osobitne evidenciu všetkých účt. prípadov, ktoré sú v inej mene ako SKK, v osobitnej evidencii.

    Dúfam, že som to vysvetlil dosť jasne. Prosím o radu. Ďakujem.
    Nie je dôvod účtovať cudziu menu či už v pokladnici, alebo na BÚ na podsúvahových účtoch. Ak máš soft a zadáš platný kurz, soft Ti to automaticky prepočíta na Sk. Podľa našich zákonov účtuješ pre daňové a účtovné účely v SK, resp. výstupy nákladov a výnosov, alebo majetku len v slov.mene. Účt.jednotka nevedie osobitne evidenciu účt.prípadov v unej mene na osobitnej evidencii, je v evidencii toho istého účtovníctva.
    Opakujem žiaden z účtovných prípadov sa neúčtuje dvojnásobne, soft ti to prepočíta.
    Ďakujem za odpoveď. Ak správne rozumem, firma nemá povinnosť viesť osobitne viesť evidenciu prípadov v cudzej mene, nemusí, ale ak chce, tak môže.
    Problém je, že pracujem nad softvérom, ktorý vyžaduje, aby sa účt. prípady v cudzej mene osobitne evidovali. Samozrejme automaticky prepočíta na SKK a zaúčtuje, ale vyžaduje si vedenie osobitnej evidencie účt. prípadov v cudzej mene na podsúvahových účtoch.
    Ak správne rozumiem, slov. zákony niečo takéto nezakazujú.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    marek.rejko
    Ďakujem za odpoveď. Ak správne rozumem, firma nemá povinnosť viesť osobitne viesť evidenciu prípadov v cudzej mene, nemusí, ale ak chce, tak môže.
    Problém je, že pracujem nad softvérom, ktorý vyžaduje, aby sa účt. prípady v cudzej mene osobitne evidovali. Samozrejme automaticky prepočíta na SKK a zaúčtuje, ale vyžaduje si vedenie osobitnej evidencie účt. prípadov v cudzej mene na podsúvahových účtoch.
    Ak správne rozumiem, slov. zákony niečo takéto nezakazujú.
    Podľa zákona o účtovníctve §4 V účtovných prípadoch vyjadrených v CM, je účt.jednotka povinná účtovať v slov. mene aj v CM.
    Tweety, je mi jasná povinnosť účtovať v CM aj v slov. Ale! môj problém je, či zákon určuje, akým spôsobom sa má účtovať v cudzej mene. Konkrétne, či môžem účt. prípady v cudzej mene účtovať na účty 7., 8., 9. triedy a v osnove len v SKK, alebo či musím viesť analytické účty v cudzej mene k daným syntetickým účtom na ktoré účtujem v SKK.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    marek.rejko
    Tweety, je mi jasná povinnosť účtovať v CM aj v slov. Ale! môj problém je, či zákon určuje, akým spôsobom sa má účtovať v cudzej mene. Konkrétne, či môžem účt. prípady v cudzej mene účtovať na účty 7., 8., 9. triedy a v osnove len v SKK, alebo či musím viesť analytické účty v cudzej mene k daným syntetickým účtom na ktoré účtujem v SKK.
    Nie, účtujeme na súvahových účtoch, nie na podsúvahových, oni sú iba pomocnými účtami. Napr. mám určený 32109 EUR, v súvahe mám v Sk, ale v HK mám účet v Sk a zároveň v CM.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    marek.rejko
    Ďakujem za odpoveď. Ak správne rozumem, firma nemá povinnosť viesť osobitne viesť evidenciu prípadov v cudzej mene, nemusí, ale ak chce, tak môže.
    Problém je, že pracujem nad softvérom, ktorý vyžaduje, aby sa účt. prípady v cudzej mene osobitne evidovali. Samozrejme automaticky prepočíta na SKK a zaúčtuje, ale vyžaduje si vedenie osobitnej evidencie účt. prípadov v cudzej mene na podsúvahových účtoch.
    Ak správne rozumiem, slov. zákony niečo takéto nezakazujú.
    PODľA SLOV. ZáKONA O účTOVNíCTVE...TAK AKO TI PíSALA Vlastička.
    A na podotázku.... program obvykle dáva prehľad aj v cudzej mene,nielen v SK.
    Ale ak tvoj soft vyžaduje podsúvahové účty...v poriadku, je to niečo naviac. Naviac si môžeš urobiť čo chceš, hlavne v podsúvahových účtoch.
    NIE JE TO ZAKAZANE.

    Účtovanie v cudzej mene trochu inak

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.