Zavrieť

Porady

SZCO na PN - ako postupovať?

Ahojte od 30.4.2015 mam szco na PN, vcera poobede mi priniesom papiere z marodky, co pre mna vyplyva ake povinnosti voci SP a ZP? do SP zaslem cerveny papier a pre ZP nic?
veronikasad je povinne poistená SZČO (platí odvody do SP) ?
cinky16 ano, je povinne poistena szčo a plati odvody
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    SZČO si všetko v poisťovniach vybavuje sám. - aj SP, aj ZP. Požiadal ťa o pomoc, či ako? - môžeš to zaňho odniesť do SP - áno červenú časť - je to tam vyznačené.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 szčo ma z-cov a ja mu robim ucto...ale na PN este nebol za posledne 4 roky, co to robim ja, takze preto som nevedela, aky mi z toho vyplyvaju povinnsoti a pre ZP? tam nic nehlasim?
    veronikasad Predpokladá dlhodobejšiu PN-ku ?
    cinky16 urcite nie najviac 3 tyzdne
    Katy a R Počas DPN nemusí platiť odvody do SP.
    platby ZP by som asi neriešila - lebo má prepokladám slušný príjem ... SP oznamuje do ZP trvanie DPN
    veronikasad Nech zaplatí preddavky za celý mesiac máj a po tom ako mu príde rozhodnutie o priznaní nem.dávok, nech ide do SP vyžiadať si potvrdenie o výplate nemocenského a na základe neho si vyžiada zo ZP vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu. Ak by preplatok nechal do RZZP, vrátia mu ho zdanený.
    Lenka298 Pokiaľ si riadne a načas platí odvody do SP tak treba čo najskôr odniesť tú červenú časť na SP- hlavne musí byť na zadnej strane podpísaná a musí tam byť uvedené č. účtu - IBAN. Na ZP to môže ísť nahlásiť, ale budú od neho chcieť potvrdenie zo SP. Potvrdenie vydá SP až po vyplatení prvej dávky - čiže v júni po 15stom. Ale SP určite nič neoznamuje ZP.
    Katy a R veronika - preplatok by mu mohol výjsť len ak má nejaký nízky príjem za rok. inak zaplatí podľa príjmu. (aj keď bola DPN)
    Katy a R Lenka SP oznamuje DPN na ZP - už netreba dávať potvrdenie o poberaní dávky. aj keď je to s oneskorením.
    veronikasad Na to sa nespolieham, radšej jeden papier navyše, ako upomienka na nezaplatené preddavky zo ZP.
    Katy a R oznámiť platiteľa poistného (štát) sa dá aj od PC (cez EP - aj si vie skontrolovať, či už SP nahlásila, alebo nie) ... ale ak si zníži odvody počas DPN, treba len myslieť na to, že môže mať nedoplatok
    veronikasad ano, môže vzniknúť pri vyššom príjme nedoplatok ak počas PN-ky preddavky neplatil.
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ak platí odvody do SP aj ZP:

    Do SP zaslať "červenú" časť PN (odporúčam prefotiť)
    Do ZP vyplniť:
    http://www.vszp.sk/files/tlaciva/new...neho_vypl2.pdf
    (pre istotu prikladám aj fotokópiu PN)

    Ak neplatí odvody do SP, len do ZP

    - nadarmo si dal vypísať PN, nemá nárok na nemocenské

    SZCO na PN - ako postupovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.