Zavrieť

Porady

DPH -Som SZČO ,osoba registrovaná podľa §7 odst.2, dobrovoľná registrácia,

Nakupujem tovar v hotovosti v Poľsku, následne ho na Slovensku predávam s mojom maržou..
Otázka znie: Ak Poľsky predajca mne predá tovar bez dph, ja som čo povinná na Slovensku. podať tlačivo DPH a zaplatiť aj dph nášmu štátu.
Prečo mnohí živnostníci majú registráciu podľa §7 odst.2 a nepodávajú dph a neplatia dph, Má zmysel sa dobrovoľne registrovať podľa §7 odst.2.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    čo robia mnohí živnostníci, to netuším, a nie je to podstatné.
    Ak nakupuješ ako neplatca a tiež neregistrovaná osoba podľa §7, tak máš mať faktúru s poľskou DPH alebo s neuvedením DPH (ak je Poliak neplatiteľ)
    Nerobíš s tým nič, len počítaš takto nakúpenú hodnotu tovaru, ktorá za rok nesmie prekročiť 14000 Eur.
    Ak prekročí, je povinnosť registrovať sa aspoň podľa §7 (to môžeš urobiť aj dobrovoľne) a následne nakupuješ bez PL DPH - to musí byť na faktúre uvedené, tiež tam musí byť ičDPH PL ako aj SK a musí tam byť odkaz na zdanenie u odberateľa - viac pozri náležitosti faktúry v ZDPH.
    Následne takúto faktúru priznáš - uvedieš v DP DPH, vypočítaš si SK DPH a tú zaplatíš.

    Zmysel - pokiaľ by v Poľsku bola vyššia DPH, je výhodnejšie sa registrovať a v SR zaplatiť SR DPH, inak zmysel nevidím.
    Povinnosť - ako som napísala, pri prekročení stanoveného obratu vzniká povinnosť a vtedy zmysel/nezmysel je irelevantný.
    regina.golierova ja nakupujem ako osoba podľa §7 odst.2, faktúru mám bez Poľskej dph, to znamená,: že som neprekročila hodnotu 14.000 eur, a ani neprekročím, ja som sa registrovala ako dobrovoľne ,

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    §69
    (6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.

    §70
    (4) Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo 7a je povinná viesť záznamy o
    a) nadobudnutých tovaroch z iného členského štátu,
    b) dodaných službách s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1,
    c) prijatých službách, pri ktorých je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3.

    §78
    (3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4. Osoba, ktorá nie je platiteľom, nie je povinná zaplatiť daň, ak daň na zaplatenie nie je viac ako 5 eur.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Nezaregistruješ sa - zaplatíš Poliakovi.
    Zaregistruješ sa - zaplatíš Kažimírovi.
    regina.golierova Ďakujem, tak že v každom prípade či ide o povinnú registráciu podľa §7 alebo dobrovoľnú podľa §7 odst.2, podávam do 25. dňa tlačivo dph a do tohto dňa aj príslušnú 20%dph zaplatím na Slovensko. Ak tomu dobre chápem, nie je to odvedenie dph našej 20% na DÚ podmienené dosiahnutím hodnoty 14.000 eur, lebo mnohý to robia tak, že však nenakúpim do hodnoty 14.000,- eur , tak nič nemusím, nemám žiadne povinnosti, dph neplatia
    marjankaj To si nevieš nájsť sama? Všetko ti treba po lopate?
    §11
    (2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
    a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
    b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

    (4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
    a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
    b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 14 000 eur za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.
      zbaliť

    DPH -Som SZČO ,osoba registrovaná podľa §7 odst.2, dobrovoľná registrácia,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.