Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok, alebo evidencia na ÚP?

Nárok na starobný dôchodok mi vznikne v decembri 2015. Mala som opatrovateľský príspevok 3 roky na svokru 105,- € mesačne, tá umrela a je výhodnejšie byť evidovaná na ÚP do nároku na starobný dôchodok, alebo ísť na predčasný? / Predchádzajúce roky som bola predavačka s minimálnym príjmom/. Ďakujem za skorú odpoveď.
veronikasad Vznikne ti nárok na dávku v hmotnej núdzi ?
JohankaL Nie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    myslím si, že vzhľadom na tvoj nízky príjem, je jedno, či požiadaš o predčasný, alebo budeš na ÚP. Ja by som sa na ÚP prihlásila, ušetríš tým krátenie dôchodku o 3%, keďže nárok na starobný dôchodok máš až v decembri. Môžeš byť evidovaná napr. od 1.6. do 30.11. a v decembri požiadať o predčasný
    ivka70 V decembri pise, ze bude mat narok na riadny, nemusi uz ziadat o predcasny ...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze nebudes mat narok na podporu v nezamestnanosti, je otazka, co je pre teba lepsie: vydrzat bez prijmu do decembra alebo za kazdych 30 dni pred riadnym terminom starobneho dochodku mat uz predcasny dochodok krateny o 0,5%.
    To kratenie je uz trvale, rozmysliet si to musis ty.
    Dáša_ no ale nejak do toho asi aj minimálny dôchodok vstúpi - potom by možno to krátenie ani nebolo tak hrozné. Len teda, fakt netuším, či už to prešlo cez parlament a v akom konečnom tvare
    ivka70 1. este to nepreslo a je otazne v akej forme a odkedy to prejde (predpokladam, ze najskor od roku 2016)
    2. nebude sa to tykat predcasnych dochodkov, tie budu kratene tak ci tak

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keďže píšeš - že si mala nízke príjmy - tak je dosť možné, že o predčasný dôchodok ani nemôžeš požiadať - to si najskôr over. - môžeš len vtedy - ak:
    "c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1,2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.56)"
    Peggynka Overíš si to v soc. poisťovni Tam ti povedia,či vôbec môžeš požiadať o predčasný dôchodok.
    Katy a R a tuto na pomoc http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...ku-2015/59319s (krátenie zohľadniť!)

    Predčasný dôchodok, alebo evidencia na ÚP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.