Zavrieť

Porady

Auto na ICO, nikdy neodpisovane, treba zdanit predaj?

V TP auta je zapisana SZCO aj ICO, ale auto nikdy nebolo odpisovane, bola iba platena dan z MV a vo vydavkoch boli blocky za PHM. Teraz auto predali. Musia davat prijmy z predaja do danoveho priznania?
Podla mna nie, kedze nikdy nebolo odpisovane, ale uctovnicka im tvrdi, ze kedze je v TP zapisane ICO, tak musia predaj zdanit. Mozete mi prosim poradit?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    juzek691 je offline (nepripojený) juzek691

    juzek691
    Neviem, ale podľa logiky kontrolórov, keď si niečo nedáš do nákladov, ale MOŽEŠ, je tvoj problém , že si to tam nedáš, ale čo máš zdaniť tak to MUSÍŠ dať.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Čo sa pýtaš účtovníčky. Ak nebolo zaradené do majetku, tak je predaj oslobodený. Ak bolo zaradené, ale odpisy iba prerušené(teda neuplatnené), tak predaj nie je oslobodený.
    Pozri zákon
    §9/1
    (1) Od dane je oslobodený príjem
    c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
    Naposledy upravil marjankaj : 29.05.15 at 07:16

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Áno, predaj treba zdaniť. Auto bolo používané na podnikanie (bločky, DzMV.), bez ohľadu na to, čo je napísané v techničáku Daňový základ bude rozdiel medzi predajnou cenou a zostatkovou cenou - čiže, ak sa neodpisoval, tak vydaj bude asi kúpna cena, za ktorú bolo auto nadobudnuté.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Nesúhlasím.
    Pozri napríklad §19/2e.
    JankaO nechápem...nevidím súvislosť medzi tým, že o aute bolo účtované, ako o IM a §19/2e
    marjankaj Pri aute nezaradenom v obchodnom majetky si môže uplatňovať výdavky podľa §19/2e a samozrejme platiť daň y MV.
    A v §9/1c je presne uvedené že takéto vozidlo je oslobodené.
    Tweety nenapísal, že bolo nezaradené, len neodpisované, či?
    JankaO uplatňoval si len PHM, neuplatňoval "kilometrovné", ani 50 % PHM - t. j. nepostupoval podľa 19//2e
    marjankaj To síce nenapísal, ale v mojom príspevku som napísal obidva varianty.
    Janka tiež nevie, či bolo zaradené a dôvodila tým, že bolo používané. To však podľa zákona nie je podmienka. Podmienka je či je zaradené v majetku alebo nie.
    marjankaj Pre daň z motorových vozidiel je rozhodujúce, či sa auto používa na podnikanie.
    Pre daň z príjmu(príjem z predaja auta) rozhoduje, či je(alebo bolo)auto zaradené v obchodnom majetku.
    V tom je dosť podstatný rozdiel, ktorý ani zákonodarcovia celkom nedomysleli.
      zbaliť
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    petkor ale auto v majetku nebolo, iba v TP bolo ICO, ale nebol uctovany nakup auta, nebolo zaradene do knihy majetku, nebolo vo vykazoch, nebol uctovany odpis. Takze podla mna auto v majetku nebolo, iba si preplacali pHm na zaklade cestakov, co najazdili sluzobne, a preto platili aj DzMV
    Tweety to si nenapísal, že nebolo v majetku, uplatňovali sa potom náhrady, nie phm ako si uviedol, dal si mätúce info
    petkor Tak to sa ospravedlňujem, myslím, že si ani neuplatňovali kilometrovné, ale iba náhrady za PHM, preto som to tak napísala.
    Tweety potom sa o ňom účtovalo ako o súkromnom, a jeho predaj bude súkromný, nepatrí do účtovníctva, ale zisti presne ako to bolo, nedá len tak, že si myslím......
    petkor Jasné, to presne zistím. To mi len ráno dala kamarátka rýchle info a ja som to brala takto, ale ešte sa jej presne popýtam a už budem vedieť, čo v ktorom prípade robiť. Ďakujem veľmi pekne za rady.
    Tweety ok
    marjankaj Majka ale keby ho pred piatimi rokmi vyradil z majetku, tak je taktiež oslobodené. Veď z mojej citácie paragrafu to musí byť jasné.
      zbaliť

    Auto na ICO, nikdy neodpisovane, treba zdanit predaj?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.