Zavrieť

Porady

Potrebovala by som poradiť ohľadom výhry

Potrebovala by som poradiť, vyhrala som auto a následne chcem túto výhru previesť na inú osobu, ktorá je českej národnosti. Budem platiť daň ja alebo tá iná osoba?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    nie je podstatné čo urobíš s výhrou - výhru zdaňuje výherca + zaplatí odvod na zdravotné poistenie

    viac info na stránke finančnej správy: https://podpora.financnasprava.sk/in...nej-v%C3%BDhry
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No ak výhru odmietne(a to môže) tak neplatí nič.
    Ale potom nemá zase čo darovať(či previesť).
    elenast ok, takže auto môžem len predať ale daň v každom prípade platím ja? ak tomu dobre rozumiem
    misoft Pozor - jedná sa o vecnú výhru! Vecná (nepeňažná) výhra nie je od dane oslobodená!
    http://www.podnikajte.sk/dane-a-ucto...ej-osoby.xhtml
    "
    Vecná výhra fyzickej osoby a jej zdaňovanie

    Nepeňažné výhry zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov zo zahraničia, ktoré nie sú oslobodené od dane (presahujúce sumu 350 eur) sa zdaňujú podaním daňového priznania. Podľa § 8 ods. 10 zákona o dani z príjmov je povinnosťou prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny. Hodnotou výhry alebo ceny je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny.

    Výdavkom pri týchto príjmoch je aj povinne platené zdravotné poistenie z týchto príjmov. Odvody z týchto príjmov sa platia až na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia, a to v zdaňovacom období, ktoré nasleduje po zdaňovacom období, za ktoré sa tieto príjmy priznávajú v daňovom priznaní. Tieto výdavky si výherca nepeňažnej výhry alebo ceny uplatní:

    prostredníctvom dodatočného daňového priznania, ak v roku kedy tieto odvody platil už takéto príjmy nepoberal alebo
    v zdaňovacom období, v ktorom tieto odvody platil, ak takéto príjmy poberal aj zdaňovacom období, kedy ich platil alebo
    si vyberie jeden z vyššie uvedených postupov, ktorý je pre neho výhodnejší.

    V súvislosti so zdaňovaním vecných výhier podaním daňového priznania je potrebné poznamenať, že daňové priznanie nie je vždy povinný podávať každý daňovník. Všeobecne platí, že daňové priznanie nie je povinný podávať daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy nepresahujúce 50 % zo sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Pre rok 2014 aj 2015 je výška tejto sumy 1901,67 eur (50 % z 3 803,33 eur). V praxi môže najčastejšie ísť o študentov, dôchodcov, nezamestnaných, matky na materskej dovolenke a podobne.
    "
    Takže daň i odvody platí výherca!
    elenast Ďakujem
    avalik misoft a kde vo svojej odpovedi uvádzam, že výhra sa nezdaňuje a neplatia odvody? ... klikol si na link čo som dala?
    misoft Sorry - chcel som to ako príspevok - a písal som do komentára - nepatrilo tebe. Mea culpa.
    elenast takže daň v každom prípade platím ja ak si výhru ponechám
    Tweety tak a aj ZP
    marjankaj Aj keď si výhru neponecháš, ale ju predáš alebo daruješ. Aj tak platíš, teda ak si výhru prevezmeš.
    elenast 19% daň a 14% ZP?
      zbaliť

    Potrebovala by som poradiť ohľadom výhry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.