Zavrieť

Porady

Komu patrí urna s popolom?

Komu patrí urna, resp. popol v urne. Svária sa o to matka a manželka, poručiteľ zomrel ako bezdetný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    §2 Zákona o pohrebníctve 131/2010 (tomu sa vydáva aj urna):
    t) obstarávateľ pohrebu je osoba, ktorá sa preukáže listom o prehliadke mŕtveho a štatistickým hlásením o úmrtí alebo pasom pre mŕtvolu a obstaráva pohreb.

    Tieto doklady vydá nemocnica tomu,kto je uvedený ako kontaktná osoba pri prijatí do zdr. zariadenia (napr.)
    https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-...uacia/_umrtie1
    Naposledy upravil Peggynka : 09.06.15 at 09:54
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No hej, Niekomu to vydať musia. Ale zabrániť sporom o popol sa asi nedá. Teda nech rozhodne súd. Zároveň by sa aj "zviditeľnili".
    Peggynka Však vidíš,ako to dopadlo s Bartošovou...
    marjankaj No ak majú záujem aj o urnu, tak sa môžu dohodnúť tu. Tam zase nevedia kam s ním.
    http://www.porada.sk/t267560-kde-moz...ml#post2733555
    buchač marjankaj (Dnes 13:02) No ak majú záujem aj o urnu, tak sa môžu dohodnúť tu. Tam zase nevedia kam s ním
    ================================
    Dva krát nepoviem, že či sa nejedná o tú istú osobu...
    Prisámfakt !
      zbaliť

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Jednoznačne manželke...až potom by bola matka.....

    ..beriem to z hľadiska "človečenstva", že manželstvom je najbližšou osobou predsa manžel, manželka......
    Naposledy upravil evuš : 09.06.15 at 09:35 Dôvod: doplnenie
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Prečo? Veď nech to dajú do dedičského konania. A tam to zdedia rovným dielom. Čo chcú z toho popola urobiť diamanty?
    marjankaj § 474
    (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
    (2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
    Tweety a myslíš, že urna patrí do dedičstva?
    marjankaj Šak to by som nechal na notára, keď sa nevedia dohodnúť.
    Oliwa Ale veď notár delí majetok... nie popol poručiteľa! Už by mu chýbala len váha - popol pol na pol... Prepánajána, tie dve sa museli mať veľmi rady už za jeho života... možno až tak, že ho priviedli - do hrobu... teda vlastne zatiaľ ani tam nie... len na onen svet...
    marjankaj Veď pozostalí sa zvyknú "sporiť" o majetok. Veď notár im vysvetlí(možno ich aj niekde pošle), keď prídu s takým návrhom. Alebo ich mám ja poslať niekde do PREČ?
    Oliwa Ty si ich notár?
    marjankaj Nie. A preto som ich ani nikam neposlal.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Keby sme to zobrali logicky - ze by sa to delilo ako dedicstvo, deti nededia, dedi sa teda v 2. skupine, kde manzelka dedi polovicu a rodicia zvysok.
    Ak by otec zosnuleho zil, manzelka ma 1/2 , matka 1/4, teda vacsinove pravo je na strane maznelky.
    Ak by otec uz nezil, tak maju obe (manzelka a matka) narok na polovicu.

    Kazdopadne handrkovat sa o urnu je dost nedostojne.
    Mali by sa dohodnut na dostojnom mieste, kde urnu ulozia a nie si ju privlastnovat.

    Inak si tiez myslim, ze manzelka je blizsia osoba, ak spolu zili.
    Ale mala by brat ohlad aj na matku svojho zosnuleho manzela.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No ešte by sa mohli obrátiť na príslušný súd, aby rozhodol.
    marjankaj Urna by asi mala patriť tomu, kto ju kúpil. A popol rozdeliť podľa zákona ako si uviedla. Doporučujem lekárnicke váhy, aby niekto nebol zvýhodnený.
    ivka70 To uz by zasa mohla byt dehonestacia pozostatkov.

    Ale este sa da dat urobit diamant, v tomto pripade 2, z popola. a tie si podelia ....
    avalik popol už nie sú ľudské pozostatky v zmysle zákona
    misoft ... a preto: lyžička jednej, lyžička druhej, lyžička jednej, lyžička druhej....... a je to.
    Oliwa Marjankaj, ja pre istotu doporučujem metrologický ústav v Paríži...
    misoft .... a aby to bolo dokonale presné, používať i http://www.rekvizity.sk/Dokumenty/St...aboratorne.jpg
    Oliwa Tie váhy sú nejaké zaprášené. Tam už asi nejakého nebožtíka vážili...
    misoft No vidíš.... takže asi ten postup funguje
    JAJA11 nie je manželka dedičom v prvom rade, tak ako sú deti???? rodičia sú v druhom rade a dedia až keď nie sú dediči v prvom rade....
    marjankaj Šak kukni do občianskeho zákonníka, keď máš v tom hokej.
    JAJA11 už som si to dala vysvetliť odborníkovi :-)
      zbaliť

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    by som vysypala ten popol do inej nadoby, dala tam popol z kozuba a dala urnu tej druhej...
    no nie, to by bolo moc kruté
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Čo je na tom kruté?
    Dajte to ako námet Troškovi na ďalšiu trilógiu.
    evuš Ja by som určite s nebohým nemanipuloovala ako s vecou....uložila by som ho na miesto posledného odpočinku v urnovom háji...každý z nás má na to právo - vlastne posledné, čo môže ten človek mať....
    marjankaj Nebožtíkovi je to aj tak jedno.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    moje nervy - veď nech si kúpia ešte jednu urnu - a popol si rozdelia (že fifti-fifti). keď sa nevedia dohodnúť.
    Ak si chcú z neho urobiť diamant - popola tam je dosť pre obidve.
    Oliwa Čo dodať... snáď len:

    "... a diamant v hrude nezhnije..."
    A. Sládkovič: Marína
    lacotinka Ale polla mňa by manželka mala dostať tú polovicu popola, čo je z dolnej časti tela nebohého

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Manzelke. Predpokladam, ze bola aj objednavatelom pohrebu. Lebo inej osobe ho vydat nemozu.

    Obcas sa stava, ze manzel/ka a rodicia zosnuleho sa nevedia dohodnut o pohrebe,ci poslednom mieste odpocinku pre zosnuleho. Aj v tom pripade sa berie do uvahy rozhodnutie manzela/ky.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Dedičské konanie ešte nebolo? Náhodou závet nebožtík nezanechal, kde by vyjadril svoju poslednú vôľu?

    Komu patrí urna s popolom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.