Zavrieť

Porady

úhrada faktúry vystavenej na inú spoločnosť

Prosím o ďalšiu radu:
Spoločnosť sa rozišla s konateľom, ktorému nechali celú spoločnosť. Založili novú spoločnosť s tým, že sa s bývalým konateľom dohodli, že niektoré záväzky preberú na novú spol. Bez toho,aby boli vyhotovené protokoly a dohody, uhradili za starú spoločnosť faktúru (leasingová splátka). Môžem túto platbu zatiaľ zaúčtovať na 355? Alebo aký iný účet odporúčate, kým sa všetky náležitosti nedajú do poriadku?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    suzuki je offline (nepripojený) suzuki

    suzuki
    Podľa môjho názoru určite na nejakú pohľadávku, aj keď neviem, či je práve najvhodnejšia pohľadávka voči spoločníkom a členom. Keďže ste uhradili za úplne inú spoločnosť a nie za konateľa, tak by som to dala buď na 315 alebo na 379 - samozrejme, kým sa to všetko nevysporiada aj po právnej stránke. Len tam by som upozornila aj na zmluvy - aby boli dobre urobené, s dobrými dátumami, aby obsiahli všetky možné prípady, ktoré nastanú. Inak môžete mať problémy s daniarmi aja udítormi.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    suzuki
    Podľa môjho názoru určite na nejakú pohľadávku, aj keď neviem, či je práve najvhodnejšia pohľadávka voči spoločníkom a členom. Keďže ste uhradili za úplne inú spoločnosť a nie za konateľa, tak by som to dala buď na 315 alebo na 379 - samozrejme, kým sa to všetko nevysporiada aj po právnej stránke. Len tam by som upozornila aj na zmluvy - aby boli dobre urobené, s dobrými dátumami, aby obsiahli všetky možné prípady, ktoré nastanú. Inak môžete mať problémy s daniarmi aja udítormi.
    OK, asi to dám na 379 zatiaľ. Ďakujem za radu.

    zuzule je offline (nepripojený) zuzule

    zuzule
    Ahojte! Mám trochu podobnú otazku, tak budem pokračovať v začatej téme:
    Vznikajúca s.r.o., ešte pred zápisom do OR, objednala hmotny majetok. Zálohová faktúra prišla na ešte nezapísanú firmu, ale uhradená bola konateľom zo súkromného účtu. Ako to záúčtujem a čím to podložím?
    Môžem došlu zálohovu faktúru účtovať 052/321 + 321/365? Ako zdokladujem, že tú zálohu zaplatil konateľ?
    Ďakujem

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    052/321 zál.fa.
    211/365 vklad podnikateľa
    321/211 úhrada, doložiť výpis z jeho účtu ako doklad o úhrade.
    365/211,221 vrátenie vkladu podnikateľa
    žeby takto? nech skúsia aj iný pridať názor.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Olgica Pozri príspevok
    052/321 zál.fa.
    211/365 vklad podnikateľa
    321/211 úhrada, doložiť výpis z jeho účtu ako doklad o úhrade.
    365/211,221 vrátenie vkladu podnikateľa
    žeby takto? nech skúsia aj iný pridať názor.

    052/321 záloha na DHM
    321/365 úhrada konateľom
    365/211, 221 vysporiadanie záväzku voči konateľovi

    zuzule je offline (nepripojený) zuzule

    zuzule
    Ahojte,
    vratila by som sa este k mojej otazke, pretoze sa mi to skomplikovalo tym, ze sa jedna o tuzemsku fakturu vystavenu v EUR. Po precitani poradackych prispevkov k teme zalohove faktury a kurzove rozdiely si nie som ista, ci mozem zauctovat kurzovy rozdiel pri zuctovani uhrady zalohy na DHM konatelom, cize pri tom zapise: 321/365.

    Alebo mam danovy doklad k preddavku uctovat?:
    052/321 - kurz podla konateľovho bankoveho vypisu
    343/321 - kurz uvedeny v danovom doklade k preddavku
    321/365 - kurz podla konatelovho bankoveho vypisu
    Cize ziaden kurzovy rozdiel, ale neboli by vyrovnane strany - takze blbost.
    Skuste mi poradit, prosim

    namor111 je offline (nepripojený) namor111

    namor111
    Dobrý deň, prosím o usmernenie. V spoločnosti A a.s. je akcionár a v spoločnosti B s.r.o. je spoločníkom tá istá osoba. A.s. zaplatila za s.r.o. platby:
    1. úhrady faktúr priamo z účtu a.s.
    2. alebo v hotovosti z pokladne a.s.

    Na tieto úhrady sú spísané pôžičky s dobou splatnosti do 1 roka.
    Môžem to takto účtovať /prosím o kontrolu účtovania aj v as aj sro, nakoľko účtujem obidve spolončosti/?
    Účtovanie v AS:
    1. úhradu priamo z účtu - zaúčtujem ako poskytnutú pôžičku 378/221
    2. úhrada cez pokladňu - zaúčtujem ako poskytnutú pôžičku 375/211

    Účtovanie v sro:
    1. ak úhradu as urobila z účtu - zaúčtujem cez ID prijatie pôžičky 395/249 a zároveň cez ID úhradu DF 321/395
    2. ak na úhradu as poskytla hotovosť z pokladne - zaúčtujem cez PPD prijatie pôžičky 211/249 a cez VPD úhradu DF 321/211

    Ďakujem

    úhrada faktúry vystavenej na inú spoločnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.