Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať výdavky v hotovosti v s.r.o., ak sú väčšie ako hotovosť v pokladnici?

Ako zaúčtovať výdavky v hotovosti v s.r.o., ak sú väčšie ako hotovosť v pokladnici po novele obchodného zákonníka? Kedysi sa to riešilo preklenovacími pôžičkami od spoločníka/konateľa. Novelizovaný obchodný zákonník zaviedol § 121 ods.2: "Spoločník alebo osoba podľa § 67c ods. 2 môže poskytnúť spoločnosti úver alebo obdobné plnenie, ktoré mu hospodársky zodpovedá, ak ho poskytne inak ako finančnými prostriedkami v hotovosti." Ako postupovať teraz?
5 komentárov     zbaliť
marjankaj No mňa by skôr zaujímalo, ako to dokázali vyplatiť. Celkom by sa mi hodil taký návod.
kn-alka to fakt tu nikto neúčtuje jednoosobovej s.r.o., kde konateľ má ako pokladňu peňaženku a vôbec ho nezaujíma, čo a ako sa má účtovať a vôbec neberie ohľad na účtovníctvo?

Moji VŠETCI podnikatelia, či živnostníci, či "jednoosovovky" nemajú páru o tom, že existuje nejaká pokladňa a platia čo len chcú a len sa potom pýtajú, či sa to dá dať do nákladov.

Pri jednoosobovke a externom účtovaní také niečo, ako odsúhlasenie stavu pokladne NEEXISTUJE.
marjankaj No keď tej osobe je u prdele, koľko má v pokladni euri....
kn-alka a predstav si, že to je 99%-jednoosoboviek, tiež všetko riešim cez pôžičky od spoločníka
marjankaj No sú zase aj také, čo nevedia ako si ich vybrať. Aj vyše 20000 euri tam majú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ""Spoločník alebo osoba podľa § 67c ods. 2 môže poskytnúť spoločnosti úver alebo obdobné plnenie, ktoré mu hospodársky zodpovedá, ak ho poskytne inak ako finančnými prostriedkami v hotovosti." Ako postupovať teraz? "

    ... a citovaným sa zásadne niečo zmenilo ???

    tu sa uvádza možné riešenie:

    1) Poskytnúť spoločnosti pôžičku v hotovosti spoločníkom (jednorázovo max. do 5 000 €) do účinnosti tejto novely, t. j. najneskôr do 28.04.2015 vrátane,

    2) Poskytnúť spoločnosti pôžičku bezhotovostným prevodom (bez obmedzenia výšky a dátumu),

    3) Po 01.01.2016 poskytnúť spoločnosti pôžičku v hotovosti (jednorázovo max. do 5 000 €) osobami, ktoré nie sú uvedené vyššie, pričom sa bude účtovať cez účet 249 - Ostatné krátkodobé výpomoci

    4) Po 01.01.2016 poskytnúť spoločnosti pôžičku bezhotovostným prevodom (bez obmedzenia výšky) osobami, ktoré nie sú uvedené vyššie.

    citované zo:

    https://www.facebook.com/92218916116...68315736553943
    kompozit Zaujímavé. Aký je rozdiel medzi 2) a 4)? Od 01.01.2016 to bude ešte prísnejšie?
    kompozit Kto iný? Nemôže ich požičať ani osoba blízka (rodina). Žeby účtovník? :-)
    marjankaj Šak si môžu požičať od nebankovky. Ako to robia niektorí občania

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    to by zaujímalo aj mňa ako sa to teraz bude dať "šikovne" urobiť, aby pokladňa v niekt. prípadoch nebola v mínuse. Lebo ak nie, tak potom keď sa nebude dať dotovať pokladňu cash skrz pôžičiek, tak sa bude to robiť priamo vkladom na účet, z účtu následne sa urobí výber a potom vklad do pokladne? vklad cez tretiu osobu sa mi nevidí OK, môže byť neskôr "zneužitý"
    marjankaj Zneužitý?
    Ako Váhostav? Prednostne vyplatí pohľadávky schránkovým firmám? A na bežné faktúry im nezostane?
    Chrusťa napr. aj tak hihi, ale nie na to som narážala, dnes papier veľa znesie

    Ako zaúčtovať výdavky v hotovosti v s.r.o., ak sú väčšie ako hotovosť v pokladnici?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.