Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Logicky ak nemal príjmy,( nie len tie zo ZČ) alebo aj mal, ale neplatil žiadnu daň, nemá teda čo poukázať.
    Platí

    § 50
    Použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely

    (1) Daňovník, ktorý je
    a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ") alebo že sa má prijímateľovi poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 3 %, ak ide o daňovníka, ktorý v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, vykonával dobrovoľnícku činnosť podľa osobitného predpisu 136f) počas najmenej 40 hodín v zdaňovacom období a predloží o tom písomné potvrdenie podľa osobitného predpisu59k); ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus,
    b) právnickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4, ak v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie tohto daňového priznania daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0, 5 % zaplatenej dane ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) na účely vymedzené v odseku 5; ak daňovník neposkytol tieto finančné prostriedky ako dar najmenej vo výške 0, 5 % zaplatenej dane, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4 len do výšky 1, 5 % zaplatenej dane.

    (2) Podiel zaplatenej dane podľa odseku 1 sa zaokrúhľuje podľa § 47 ods. 1 a je najmenej
    a) 3 eurá, ak je daňovníkom fyzická osoba,
    b) 8 eur pre jedného prijímateľa, ak je daňovníkom právnická osoba.

    (3) Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa daň platí (ďalej len "vyhlásenie"), obsahuje
    a) presné označenie daňovníka, ktorý podáva vyhlásenie, a to

    1. meno, priezvisko, rodné číslo, trvalý pobyt, číslo telefónu, ak ide o vyhlásenie predkladané daňovníkom fyzickou osobou,
    2. obchodné meno alebo názov, sídlo, právnu formu, identifikačné číslo daňovníka, ak ide o vyhlásenie predkladané daňovníkom právnickou osobou,

    b) sumu zodpovedajúcu podielu zaplatenej dane,
    c) zdaňovacie obdobie, ktorého sa vyhlásenie týka,
    d) identifikačné údaje prijímateľa alebo prijímateľov podľa odseku 4, a to obchodné meno alebo názov, sídlo, právnu formu, identifikačné číslo organizácie,
    e) uvedenie sumy pripadajúcej na každého prijímateľa.
    Naposledy upravil Tweety : 26.06.15 at 12:22
    22 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanusvas ?????? ja som pisal, ze nemal prijmy zo ZC. To znamena, ze mal prijmy ineho typu (kapitalovy majetok, prenajom ,...). Samozrejme, z extremny pripad by bol aj ze nemal ziadne prijmy, ale potom by otazka nemala zmysel....hm
    kn-alka tak sa pýtaj konkrétne - mal som príjmy z. .... dá sa poukázať 2% z dane?
    marjankaj A podal si vôbec daňové priznanie? Koľko si zaplatil daň? 2% z daňovej povinnosti si snáď vypočítať vieš.
    Tweety práve preto som napísala aj iné
    hanusvas ty sa uz k ziadnej mojej otazke nikdy nevyjadruj!
    hanusvas patrilo marjankaj (Dnes 15:19) ...ty sa uz k ziadnej mojej otazke nevyjadruj!
    marjankaj A ty si najprv ten paragraf 50 aspoň prečítaj, kým napíšeš takéto *ujoviny.
    PS nevyjadril som sa k tvojej otázke, ale k odpovedi tweety.
    hanusvas nevias citat???? Nechcem ta tu vidiet!
    marjankaj Serem na teba.
    marjankaj Majka, logika tu asi nemá čo hľadať.
    hanusvas samozrejme, ze zakon som sa pred zadanim otazky pokusal porozumiet, ale ...nepodarilo sa mi pochopit par.50 bod1a)...nerozumiem tomu, neviem to "rozkodovat"
    veronikasad Čo z tejto časti vety nerozumieš ? Píše sa tam niekde len o príjmoch zo závislej činnosti ?

    (1) Daňovník, ktorý je
    a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania
    hanusvas upravujes si text tak ako Ti vyhovuje. Usekla si ho! V skutocnosti text pokracuje a nachadza sa tam "ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ,", ktore prislusneho danovnika vylucuje. On pojem zamestnavatel nepozna. Je irelevantny, lebo nema ziaden obsah vzhladom k typu DP (ziadna zavisla cinn.) o ktorom sa bavime. Ziaden zamestnavatel ziadne rocne zuctovanie nerobil. A teda danovnik nepatri do bodu 1a
    veronikasad Čítaj pozornejšie - až za citovanou časťou vety je spojka alebo, ktorá sa týka zamestnancov. Prvá časť vety sa týka FO, ktoré podávajú DP DzP FO.
    hanusvas nie, uvedena spojka alebo vymedzuje dva typy deklaracie asignacie dane 1. v daňovom priznaní v lehote na...bla-bla;2. vo vyhlásení predloženom správcovi...bla-bla. Za vymenovanim oboch tychto alternativ nasleduje podmienka - ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ,...bla-bla, ktora sa vztahuje na cely bod 1a
    kn-alka .... tak sa choď hádať na DÚ, alebo rovno do parlamentu tomu blbcovi, čo tento paragraf tak blbo napísal..... už som úplne stratila prehľad, na čo si sa vlastne pýtal.... 2%dane môže darovať KAŽDÝ jeden občan alebo spoločnosť a je úplne jedno z čoho mal príjmy !!!!
    marjankaj Jarka, presne tak, blbo je to napísané. A blbé je aj to, že si to nemáš ako skontrolovať, či to naozaj odviedli. Ale možno je to aj zámer. Veď nebudú rozdávať kde-komu.
    hanusvas kn-alka (03.07.15 15:21) ...ja som kvoli zmaetocnej dikcii (nejednoznacnost) zakona nemohol pouzit asignaciu. A keby som isiel do parlamentu, isiel by sm tam rovno s puskou...a to nielen kvoli tomuto zmaetku ktory odtial prichadza. Radsej tam teda nechodim.
    marjankaj Predsa ti nikto nebráni darovať zo svojich peňazí po zdanení.
    Darovať zo štátneho rozpočtu(a to odvedená daň je) by vedel každý. Veď pozri ako naši volení zástupcovia rozhadzujú.
    hanusvas ad. marjankaj (Dnes 13:25) brani! Lebo ziadne nemam. Presnejsie, tie, ktore som priznaval mi nestacia na financovanie zakladnej obzivy. Mimochodom, aj vyska asignacie vychadzala iba tesne nad povolenu minimalnu hodnotu...
    hanusvas ad. marjankaj (Dnes 13:25) II. To porovnanie bolo dost ...mimo. Mimochodom, cele Tvoje vyjadrenie iba ilustruje, preco je to v tomto state tak, ako to je Spletita sustava zakonov sice formalne i existuje, ale nikto ich nedodrzuje. A kedze ich aj tak nikto nema v umysle dodrzovat, tak potom, preco by neboli hlupe, nejednoznacne, gumove, nemoralne..? Vlastne to nikoho netrapi.
    marjankaj Snáď nechceš tvrdiť, že je to tak v tomto štáte iba kvôli môjmu vyjadreniu?
    Máš voličské právo, tak si si mal zvoliť takých zástupcov, ktorí by tebe vyhovovali.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No rozložím ten § na jednotlivé časti. Po prvej časti by som to videl skôr na ";" ako ",". Ale čo už by si chcel od našich dobre platených zvolených zástupcov. Nič ti však nebráni to v daňovom priznaní uviesť, ako ty chceš. Prinajhoršom ti to zamietnu.

    a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia;

    ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ")

    alebo že sa má prijímateľovi poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 3 %, ak ide o daňovníka, ktorý v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, vykonával dobrovoľnícku činnosť podľa osobitného predpisu 136f) počas najmenej 40 hodín v zdaňovacom období a predloží o tom písomné potvrdenie podľa osobitného predpisu59k);

    ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus,

    moze poukazat 2 percenta dane podla paragrafu 50 ZDP aj niekto kto nemal v zdan.obdobi ziadne prijmy zo zavislej cinnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.