Zavrieť

Porady

Krátenie stravného pri zahraničnej prac.ceste

Manžel pracuje ako zamestnanec v zahraničí - zamestnávateľ chce krátiť stravné o 40% s tým, že zamestnancom zabezpečí obed. Moja otázka - musí byť zabezpečený obed v hodnote 40% zo stravného, alebo môže byť hodnota obeda nižšia? Jedná sa mi o to, či môže zamestnávateľ krátiť stravné o 40% /v jeho prípade je to 15,60 Eur a dať zamestnancovi obed v hodnote napr. 5,- Eur? /.
Naposledy upravil ivka70 : 30.06.15 at 18:03 Dôvod: Obec nie je obed
4 komentárov     zbaliť
veronikasad oprav si preklepy, máš 3-krát v slove obed ...
erah Ospravedlňujem sa - ďakujem za opravu
avalik Manzel je na pracovnej ceste v zahranici alebo ma v pracovnej zmluve uvedene miesto vykonu prace v zahranici?
erah V PZ má miesto výkonu práce na Slovensku. Je to stavebná firma a pracujú na Slovensku aj v zahraničí, podľa toho kde majú momentálne stavbu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri § 13 odst. 7 Zákona o cestovných náhradách

    (7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa od
    sekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
    erah Ďakujem za odpoveď. Áno, to hovorí zákon, mňa len zaujíma, či nemusí byť hodnota napr. obedu v hodnote tých 40% stravného. /je rozdiel dostať obed v hodnote cca 15,- eur a dostať obed v hodnote cca 5,- Eur - studený v nejakom plastikovom obala,že?/ V zákone sa o tom nehovorí, nie je k tomu nejaká vyhláška alebo výklad? Podľa pôvodného zákona mali krátené stravné o 25%, /§ 5/, teraz to chce firma nahradiť ,,zabezpečením obedov´´. Zdá sa mi to nefér aby si firma takto znižovala náklady, ale zrejme to zákon umožňuje.
    veronikasad Zdá sa ti to dobre, ale je to v súlade so zákonom. Ak zamestnávatel zabezpečí stravovanie - bez ohladu na cenu obeda - zamestnanci na pracovnej ceste nemajú nárok na plné diety.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Je jedno, v akej hodnote zamestnávateľ zabezpečí ten obed, dôležité je, aby to bola teplá strava. Ak mu zabezpečí takúto teplú stravu, hoci aj v nejakej závodke za 5 EUR, zamestnávateľ má právo krátiť stravné za zabezpečený obed o 40%. Hodnota obeda nehrá žiadnu rolu.
    erah Ďakujem za odpoveď

    Krátenie stravného pri zahraničnej prac.ceste

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.