Zavrieť

Porady

Preradenie majetku z 042 na 028

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, ako mám k 1. 7. 2015 preradiť dlhodobý hmotný majetok, ktorého OC<1700€ do drobného majetku? Ďakujem.
marjankaj A dôvod? Bol už odpisovaný? aká je zostatková cena?
Katarína Caltíková bol evidovaný v účtovnej uzávierke 2014, zostatková cena je 545,92€.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    HM bol zaradený a aj odpisovaný z O42 ?,či ako? HM, ktorý nesplňa hodnotu , účtujeme priamo ako spotrebu materiálu na 501... AK ho zaradíme, čo nie je vylúčené, potom ho odpisujeme až do OC ale nie na účte 042..
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No môže sa aj zaradiť do dlhodobého majetku, čo asi aj urobili.
    Tweety no môže ale na 042?
    Katarína Caltíková nastúpila som do novej práce, bolo to tu takto zaúčtované a teraz k 1. 7. by som to chcela zaúčtovať ako má byť. a radšej by som to dala do drobného majetku na 028.
    marjankaj No zaraďovacím protokolom mal byť zaradený 028/042.
    Ak bol zaradený 022/042, tak to oprav 028/022.
    A ako boli účtované odpisy????
    Katarína Caltíková odpisy boli účtované 551/082
    marjankaj A zaradili ste ten majetok?
    §13 postupy účtovania PU
    (7) O hmotnom majetkupodľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako o zásobách.
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    na 042 musí byť len obstarávacia cena, nie zostatková cena.
    Podľa mňa ešte nebol odpisovaný. Môžeš opravioť účtovanie, teda preúčtovať 501/042 ako drobný majetok a následne ho mať v operatívnej evidencii.
    prezentovať účtovný zápis môžeš ako chybu účtovania s tým, že tento dr.m. mal byť správne na 112 - v zásobách a do užívania bol uvedený až teraz v roku 2015.

    zaradenie 028/042 nie je správne - účet 028 už neexistuje. Pokiaľ by si ten majetok predsa len chcela mať v dlhodobom majetku, tak účtuješ 022AE/042 a následne odpisuješ minimálne 13 mesiacov, 2 roky alebo inak - vyložene je to rozhodnutie spoločnosti.
    022 Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí Aktíva Súvahový
    025 Pestovateľské celky trvalých porastov Aktíva Súvahový
    026 Základné stádo a ťažné zvieratá Aktíva Súvahový
    029 Ostatný dlhodobý hmotný majetok Aktíva Súvahový
    Naposledy upravil KEJKA : 01.07.15 at 07:27
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katarína Caltíková Idem sa na to pozrieť, ďakujem
    marjankaj A toto už neplatí?
    § 3
    Účtový rozvrh
    (1) Účtový rozvrh obsahuje syntetické účty z rámcovej účtovej osnovy a môže obsahovať účtovnou jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania nadväzujúce na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu, pričom k vytvorenému syntetickému účtu sa priradí trojmiestny číselný znak a slovné označenie.
    KEJKA platí, ale o tom reč nebola a málokto si vytvára vlastné synt.účty a ak aj áno, zabúdajú na smernicu, ako aj info v poznámkach k ÚZ.
    preto som na to upozornila a všeobecne neexistujúce účty neponúkam ako riešenie.
    marjankaj No Cenigová o účte 028 v podvojnom účtovníctve píše na str. 85. Je to síce k 1.1.2011. Neviem, či sa to po novom zmenilo. Samozrejme sa to dá riešiť viacerými spôsobmi. Neviem prečo si to označila za nesprávne.
      zbaliť

    Preradenie majetku z 042 na 028

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.