Zavrieť

Porady

Čo potrebujem vedieť a vybaviť, keď chcem vyrábať a predávať domáci lekvár na Slovensku alebo v EÚ?

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, čo všetko musím mať, keď chcem predávať do zahraničia domáci lekvár vyrobený bez akýchkoľvek Ečiek u mňa doma. Ako mám postupovať, aké povolenia sú potrebné, ako a podľa čoho určiť adekvátnu cenu? Je dobré si niekde autorizovať recept? Musím si založiť firmu, vybaviť si živnosť alebo môžem predávať ako FO? S podnikaním ani s predajom nemám žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem za rady.
veronikasad lekvár budeš variť z vlastných zásob ovocia ?
wampka Ovocie budem kupovať od známych, ktorí nepoužívajú žiadne postreky. Viem to naisto, lebo im aj chodím pomáhať do záhrad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Okrem iného musíš mať skúšky odbornej spôsobilosti - prihlásiť sa na ne, zaplatiť kolok, určia Ti termín, naštuduješ materiály a ideš...Po úspešnom absolovovaní obdržíš "Osvedčenie o odbornej spôsobilosti". Môžeš variť najlepší lekvár na svete, ale ak nebudeš oficiálne "odborne spôsobilá" a niekto na to príde, nedoplatíš sa... Plus platný zdravotný preukaz detto /keďže mieniš uvádzať na trh potravinu - lekvár, musíš mať doklad o tom, že si zdravá a nie napr. nosičom infekčných chorôb/.
    Plus zariadenie prevádzky - dodržiavať hygienu výroby a predaja, podľa noriem EÚ, nestačí že sporák v letnej kuchynke a poháriky na lekvár...
    Viem, že to myslíš dobre a držím palce, ale vôbec to nie je také jednoduché, ako to vyzerá ... Len aby Ťa chuť neprešla - minimálne na varenie lekváru...

    Pri Tvojej téme som si spomenula na túto tetu /a nemyslím tým Adelu /... Tá teta teda čo-to o podnikaní na Slovensku vie ... nevarí síce lekvár , ale...
    Naposledy upravil Oliwa : 04.07.15 at 12:24
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 ten šporák ak by bol to je ten najmenší problém, lebo je už niekde niekým schválený ako hygienicky vhodný, ale stoly a iné zariadenia všetko nerez,podlaha, steny skúška vody, len tak medzi nami dievčatami priprav si cca 20 000,-€ ako vstupné náklady na takú rekonštrukciu letnej kuchynky (teda 5 x 5m)
    Oliwa Pavliku, ten nerez som nespomínala schválne,nechcela som zadávateľku hneď na začiatku vystrašiť...
    Dáša_ medzi nami dievčatami, nedá sa veľa z toho obísť tým, že si prenajmem na víkendy nejakú nevyužitú kuchyňu? napríklad školsku. Teda, je mi jasné, že tam je kopec iných problémov.... ale išlo by to v prenajatej kuchyni?
    Mila123 ak nájde niekoho kto jej kuchyňu prenájme, a tiež splní podmienky .......(ten prenájom pochybujem, ale môže sa stať....)
    pavol54 lenže ten niekto si ešte musí pre ňu postaviť komplet sociálne priestory (šatňa WC sprcha ) a musí to odsúhlasiť RUVZ
    pavol54 No toto bolo lepšie ako celá prednáška o potravinovom kódexe a odbornej spôsobilosti spolu.
    lujza.j u kamoša v reštike...ak takého má.....
    pavol54 lujzi môže mať kamošov koľko chce ak na to nemá(kamoš) schválený HACCP tak nemôže pretože on má HACCP na výrobu určitých druhov jedál. A šup na hlavný príspevok Oliwy Adela...
    lujza.j adelu som si kuklapomoc....už by som nechcela variť nič
    Oliwa V relácii toho odznelo ešte viac /toto je zostrihané/... napr. čo v prípade, ak farmár zabije ovcu a veterine oznámi, že ju zožral vlk...
    Ono by to bolo aj na zasmiatie, keby to nebolo vlastne - do plaču... kam sme to dobačovali... Keď človek vidí na vlastné oči v Bruseli ten mega komplex budov - europarlament a predstaví si to množstvo zákonov, ktoré tá ustanovizeň produkuje... a naša legislatíva ich neraz ešte viac vyšperkuje k "dokonalosti"...
    pavol54 Ono to je ako v tom vtipe: Učiteľka v ústave výhlásila že ktorému dieťaťu sa podarí tľapnúť si rukami dostane zmrzlinu Jožkovi sa to podarilo a keď ju mal zlíznuť tak si netrafil do úst a hodil ju za chrbát. To je to isté aj s podporou " Ak splníte dostanete dotácie" A keď sa tešíte a príde isté k istému tak zistíte že ste si netrafili ruky. Ponúknu, ale urobia všetko aby sa nič nedostalo
    Oliwa Alebo ste netrafili do "správnej" ruky...
      zbaliť

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Všetko čo musíš mať je: naštudovaný "Potravinový kódex", a potom sa pýtaj čomu nerozumieš. 430 strán A4 sa sem nevprace, Recept môžeš mať aký chceš, aj tak ho budeš mať uvedený v HACCP, schválením HACCP máš schválené všetky recepty v ňom zahrnuté v dobe schvaľovania. a všetko musí byť na etikete v poradí podľa potravinového kódexu.
    wampka Ďakujem za informáciu. Najprv si naštudujem ten Potravinový kódex a potom budem bližšie špecifikovať svoje otázky

    Čo potrebujem vedieť a vybaviť, keď chcem vyrábať a predávať domáci lekvár na Slovensku alebo v EÚ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.