Zavrieť

Porady

Nárok na stravný lístok

Dobrý deň,
vzhľadom na to, že existuje viacero názorov, chcela by som Vás poprosiť o radu. Zamestnanec pracuje pondelok až piatok, 8 hodín/deň. Vzhľadom na zvýšený objem prác bol v práci aj v sobotu (príp. vo sviatok). Prosím, má za túto odpracovanú sobotu resp. sviatok nárok na stravný lístok? V tento deň odpracoval viac ako 4 hodiny. Zástupcov zamestnancov nemáme.
Vopred veľmi pekne ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak je zmena v sobotu pracou nadcas a nie riadnou pracovnou zmenou, nemusi zamestnavatel stravu zabezpecit. Zvycajne to maju zamestnavatelia osetrene internymi predpismi, kolektivnou zmluvou a pod. ze aj za takuto zmenu narok je.

    http://poradna.hnonline.sk/otazka/pr...y#.VZuzgPntk4k

    Vyplyva to v podstate s par. 152 a z definicie prace nadcas v par. 97.
    Tiez som bola dlho presvedcena, ze nezalezi na tom ,ci ide o riadnu PC alebo nacas ....
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety kde je v § 152 a 97 to, že nemusí zabezpečiť stravovanie? Nič také tam nevidím.
    ivka70 Ked si das dokopy tieto 2 veci:

    152:
    Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie ...
    97:
    Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
    Tweety dala som si to dokopy, len nerozumiem, ako mohli takto obísť povinnosť zabezpečiť stravovanie, veď je to rovnako práca ako bežnej zmene, či?
    Emik27 Veď práve :/ Ako to prosím riešite vy? Dávate im v týchto prípadoch stravné lístky?
    Aha:
    http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/Pr...ne-listky.aspx

    Čo článok, to iný názor :/
    ivka70 Vsade v mojom okoli to maju dodefinovane a narok je aj za zmenu nadcasovu. Myslim si, ze je to spravodlivejsie a od zamestnavatela korektnejsie.
    A inak, narocky som pripla link, kde je pod odpovedou podpisany pravnik.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno, podľa §152 ZP má zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť mu stravovanie.

    Nárok na stravný lístok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.