Zavrieť

Porady

Prerušenie podnikania a účtovanie.

Od 1.1.2015 do 1.7.2015 som prerušila živnosť, ale máji som ju chcela opäť obnoviť (prerušenie je min. na 6 mesiacov) tak som k 1.5.2015 živnosť ukončila a hneď 1.5.2015 obnovila. IČO mi ostalo pôvodne. Mam podať DDP za rok 2014,(prerušenie) alebo k 1.5.2015 ( ukončenie).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nie, DDP za rok 2014 by si podávala v prípade, keby si živnosť prerušila v roku 2014 a nebola obnovená do 31.3.2015
    20 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ana1 Ako to mam účtovať k 1.5.2015 vykonať mimoriadnu účtovnú závierku,uzatvoriť a hneď otvoriť.?
    marjankaj Veronika, celkom nerozumiem ani otázke a ani odpovedi.
    Predsa DP za rok 2014(ak jej vznikla povinnosť) mala podať do 31.3.2015(ak neoznámila odklad.
    DP za rok2015(od 1.5.-31.122015) podá do 31.3.2016
    ana1 Keď od 1.1.2015 do 1.5.2015 bola živnosť prerušena - treba DDP.
    veronikasad Je tam taký hraničný dátum (1.1.2015 alebo 31.12.2014.) Ak by živnosť prerušila 31.12.2014, platí to, čo som napísala v odpovedi.
    veronikasad za rok 2014 netreba
    marjankaj To si kde vyčítala?
    DDP sa robí vtedy, ak je nesprávne podané riadne DP.
    veronikasad No veď by bolo nesprávne podané, ak zostali neuhradené pohladávky a nespotrebované zásoby
    ana1 Živnosť prerušena od 1.1.2015 a pohľadavky z roku 2014 ostali.
    marjankaj Veronika, kedy podľa teba prišlo ku skončeniu podnikania? V roku 2014 alebo 2015?
    veronikasad R.2015, aj v SP musí zaplatiť za 1.1. ak bol povinný platitel
    marjankaj No neviem, ak má živnosť pozastavenú od 1.1.2015, tak predsa v roku 2015 už nepodniká. Či?
    marjankaj Aj dovolenku ak čerpám od 1.2. tak 1.2. už mám dovolenku. Alebo tu je to iné?
    marjankaj Ja si myslím, že keď prerušila od 1.1.2015, tak by to malo zodpovedať ukončeniu k 31.12.2014. Teda mala podať riadne DP do 31.3.2015 a upraviť základ dane podľa §17/8. Ak podala iba riadne, tak treba podať dodatočné za rok 2014, vtedy, keď to zistí.
    Jarka 1 Janko, záleží na tom, aký dátum zadala pri prerušení.

    Mne raz klient išiel na ŽÚ a povedal im, že k 1.7.201x končí a oni mu to zrušili s týmto dátumom. Ani ich nenapadlo, že to chce skončiť 30.6., aby nemusel už platiť poisťovniam.
    marjankaj Veď nech sa kukne na zrsr.sk. tam je to uvedené. A mala by to mať aj zo živoostenského úradu. Ja do toho odtiaľto nevidím.
    Pôvodne prerušila od 1.1.2015 do 30.6.2015, aspoň tak písala. Teda 1.1.2015 už nepodnikala. Či? A že k 1.5.2015 živnosť ukončila, to je už irelevantné.
    Co je psáno to je dáno.
    ana1 Toto je odpoveď finančnej spravy:
    Základ dane daňovníka v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka, sa upravuje podľa § 17 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov podľa toho, či daňovník účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, v sústave podvojného účtovníctva, alebo viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, alebo uplatňoval výdavky percentom z príjmov.
    Ak daňovník bol účtovnou jednotkou, potom ku dňu skončenia podnikania bol povinný vykonať mimoriadnu účtovnú závierku a základ dane upraviť podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov.
    Ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, je povinná podľa § 16 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov otvoriť účtovné knihy.
    Ak teda vo Vašom prípade došlo ku skončeniu podnikania (zániku oprávnenia na podnikanie), potom Vám vznikla povinnosť uzatvoriť účtovné knihy a vykonať mimoriadnu účtovnú závierku a zase pri začatí podnikania otvoriť účtovné knihy.
    marjankaj Píšu tam blbosti. Ty môžeš viesť aj daňovú evidenciu alebo si uplatňovať paušálne výdavky. V tom prípade nie si účtovná jednotka a zákon o účtovníctve sa na teba vzťahuje "primerane".
    Zákony nám tu nemusíš opisovať, tie poznáme. Radšej napíš čo presne máš uvedené na zrsr.sk. A ako a či si podala daňové priznanie za rok 2014. Toto si vygoogliť nevieme. Aké knihy chceš uzatvárať k 1.5.2015? Tie si predsa mala uzatvoriť k 31.12.2014.
    ana1 Vediem jednoduché účtovníctvo, Q platca DPH , k 31.12.2014 som podala riadne DP, rok mám uzatvorený.Od 1.1.2015 som živnosť prerušila,v máji sa mi naskytla práca tak som chcela obnoviť, ale prerušenie je na 6 mesiacov tak som musela zrušiť a obnoviť. Na zrsr je deň zaniku 1.5.2015, vzniku 1.5.2015
    marjankaj Naozaj neviem, prečo tam hovoria o mimoriadnej uzávierke, keď si podnikanie ukončila k 31.12.2014. Od 1.1.2015 si už predsa nepodnikala.
    A samozrejme si mala upraviť základ dane o pohľadávky záväzky a zásoby v riadnom daňovom priznaní za rok 2014. Ak si to neurobila, tak podáš dodatočné DP za rok 2014.

    §17
    (6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Pri zlúčení nástupnícka účtovná jednotka neuzavrie účtovné knihy, pričom zisťuje konečné stavy účtov na účely zostavenia otváracej súvahy. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu. Ak deň, ku ktorému sa zostavuje riadna účtovná závierka alebo mimoriadna účtovná závierka, je totožný s dňom priebežnej účtovnej závierky, priebežná účtovná závierka sa nezostavuje. Ak deň, ku ktorému sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka, je totožný s dňom riadnej účtovnej závierky, zostavená účtovná závierka sa považuje aj za riadnu účtovnú závierku.
    ana1 DDP a pohľadávky ktoré mám to budem musim zaplatiť daň- dosť neprijemné, ale ďakujem za radu.
      zbaliť

    Prerušenie podnikania a účtovanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.