Zavrieť

Porady

Mám dať samostatný stužujúci veniec alebo nie.

Dobý deň.Riešim otázku stropu rodinného domu.Dom má pôdorys 10,5 x 9 m.Murivo je Ytong 375 mm a stropný systém tiež.. Dom bude mať obytné podkrovie.Po pozdĺžnych stranách bude na strope výška muriva 1100 mm a pilieriky.Otázka znie: mám urobiť na poslednu radu muriva stužujúci veniec a na ten položiť nosníky a vložky ,alebo nosníky položiť priamo na murivo a stužujúci veniec s armovaním bude súčasťou stropu.Tu vyvstáva u mňa otázka či priečne stuženie t.j. vnútorné nosné steny a obvodové bude dostatočné.Ďakujem za odpovede.
4 komentárov     zbaliť
marjankaj To staviaš bez projektu???
bodliak Nájdi si statika.
Ing. Ľubomír Janoška čo keď poradíme zle?
marjankaj Tak si to odsereme my.Či????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    urcite je lepsie urobit ten veniec ako klast nosniky priamo na murivo. aj kvoli stuzeniu aj kvoli "pevnosti" ytongu.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (2)
    Chobot, marleau
    Neužitočné (1)
    Komentár, nie odpoveď (1)
    0
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alltracboy to je hlupost, ked sa nad tym zamyslis, tak jediny dovod na robenie venca je extremne nerovny mur. Pevnost ytongu je uplne v pohode a ked sa spravi ten strop tak vlastne vznika veniec, a dva vence na seba by si asi nedaval.
    chandler ja som sa uz nad tym zamyslal a vymyslel som ze ked uz davat montovany strop namiesto monolitickeho tak aspon veniec treba spravit poriadne.
    alltracboy staci si pozriet technicky vykres, tam veniec je a mozes ho urobit poriadne.
      zbaliť

    jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

    jezo421
    Pevnost ytongu v tlaku je uplne postacujuca. Robit veniec pod deku by bolo uplne zbytocne. Zvlast pri sirke tehal 375mm. Mne obvod obmurovali 50mm ytongom (postavenym na vysku), vyskladali strop, zaarmovali a zaliali betonom. Jednoznacne najefektivnesie riesenie - netreba sa babrat so salovanim a povrch v mieste deky je identicky s ostatnym murivom. Takze pred zateplovanim nie je problem pripadne nerovnosti prebehnut skrabakom.

    Este doplnim poznamku: vedie sa tu okolo toho tolko reci a pritom staci pouzit sedliacky rozum. Deka je vo vsetkych smeroch poprepajana zelezom, obvod ma vyarmovany rovnako ako na samostatnom venci, takze "roztrhnut" sa nema sancu. K tvarniciam bude "prilepena" rovnakou silou , ako by pol aj ten veniec. Tak aky pozitivny vplyv by ten veniec mal??? Ja vidim len vyhodene peniaze, strateny cas a zhorsene tepelne vlastnosti. A ak niekto stale tvrdi ze ytong je makky a nosniky sa don nedajboze vtlacia, tak kym napise taku ujovinu, nech si vezme kalkulacku a otvori technicky list
    Naposledy upravil jezo421 : 22.07.15 at 13:47
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Asi si nepochopil otázku - johany ešte na stropnej deke bude ťahať múry 1,1 metra vysoké a až na tie múry pôjde strecha. A otázka je, či na tie metrové múry ešte urobiť veniec. Nie okolo deky alebo pod dekou.
    jezo421 Ak to vidis takto, tak nepochopil. Ale pise "Otázka znie: mám urobiť na poslednu radu muriva stužujúci veniec a na ten položiť nosníky a vložky ,alebo nosníky položiť priamo na murivo a stužujúci veniec s armovaním bude súčasťou stropu."
    Teda pyta sa ci skladat movovany strop na predom urobeny veniec, alebo rovno na ytong. Ja si myslim ze hovori o deke nad prvym podlazim. Ak na tom budu dalsie mury vysoke okolo metra, tak stavia klasicky podkrovny dom, cize na tych metrovych muroch uz betonovy strop skladat nebude. A urcite si stojim za tym, co som napisal, ze veniec pod dekou je zbytocny.
    Chobot S tým, že veniec pod dekou je zbytočný súhlasím. Tak som ja zle pochopil otázku. Ospravedlňujem sa.
    marjankaj Ja som si doteraz myslel, že stavebný úrad bez projektu nevydá stavebné povolenie.
    johany Ahojte páni .Áno myslel som veniec pod stropom.A mám aj projekt aj stavebné povolenie. Táto otázka vznikla preto ,že v reze je vidieť na poslednom rade ytongu betón zateplený polystyrénom a to na obvodových stenách aj nosnej priečke(samozrejme bez zateplenia).Stavebný dozor ,keď vydel tento rez vo výkrese zastáva názor ,že samostatný veniec a nato strop.A projektant aj keď tam dal ten betónový veniec hovorí ,že samostatný veniec netreba lebo pri pri Ytongovom systéme je súčasť stropu.Takže preto potrebujem aj iný názor.Je možné ,že v konečnom dôsledku je rozhodujúci stropný systém ?
    marjankaj A kto bude lepšie vedieť ako ten projektant? My tu nevidíme ani ten rez, nieto ešte projekt.
    Ak to nepostavíš podľa projektu, tak projektanta zbavíš zodpovednosti za prípadné nedostatky.
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    topper1 ano, ano...a v tejto teme tí čo veniec pod dekou podporovali, tak ho teraz považuju za zbytočný....
    Peggynka Téma je 7 rokov stará,tak myslím,že sa posunuli za ten čas...ja nezazlievam nikomu zmenu názoru
    bodliak 20.7.2015 ?
    Peggynka Ten link,čo som pridala je zo 14.5.2008
      zbaliť

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    urcite je rozhodujuci stropny system, ak by si robil drevenny strop, tak ano, daj veniec. Ak budes robit monoliticky betonovy alebo ten systemovy z ytongu alebo obdobny miako, tak veniec je sucastou stropu. Mozno mas v projekte veniec kvoly dorovnaniu nejakej vysky, ale ytong je natolko tvarny material, ze sa da vymurovat v rovine do prakticky presnej vysky. Ak by som robil predsa nejaky vyrovanavaci veniec, tak bez armovania, lebo armovanie bude vo venci na urovni stropu.

    Mám dať samostatný stužujúci veniec alebo nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.