Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce

Ahojte,

chcela by som Vás poprosiť o radu, je nejako stanovená suma pre dohodu o vykonaní práce, aby sa za dohodára platilo iba UP a on si neplatil nič. Akú sumu nesmie presiahnuť?

Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    kahu
    Ahojte,

    chcela by som Vás poprosiť o radu, je nejako stanovená suma pre dohodu o vykonaní práce, aby sa za dohodára platilo iba UP a on si neplatil nič. Akú sumu nesmie presiahnuť?

    Vďaka
    Výška odmeny nerozhoduje. Dohodár zaplatí len daň, organizácia len 0,8% poist.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Za dohodára platí zamestnávateľ 0,8 % ÚP.
    Dohodár z DoVP platí len daň vo výške 19% jeho príjmu.
    Ak je jeho príjem do 5000,-Sk zrazíte mu zrážkovú daň (za splnenia podmienky, že si neuplatňuje odpočítateľnú položku alebo si neuplatňuje daňový bonus).
    Ak je jeho príjem vyšší ako 5000,-Sk zrazíte mu preddavkovú daň. Ak dohodár nemá u iného zamestnávateľa podpísané vyhlásenie a má nárok na odpočítateľnú položku, môže si u Vás toto vyhlásenie vypísať a odpočítateľnú položku si uplatniť. Odpočítateľná položka je pre rok 2006
    7 568,-Sk (mesačne).
    Ak si uplatní odpočet, môže zarobiť do 7568,- a neplatí žiadnu daň.
    Naposledy upravil Ingrid G. : 30.05.06 at 07:20

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    kahu
    Ahojte,

    chcela by som Vás poprosiť o radu, je nejako stanovená suma pre dohodu o vykonaní práce, aby sa za dohodára platilo iba UP a on si neplatil nič. Akú sumu nesmie presiahnuť?

    Vďaka
    Ale nejde o dohodara ktory inak nema ziadny pracovny pomer a je evidovany na urade prace? Tam je vyska jeho zarobku limitovana ak si dobre pamatam na 3 200 Sk.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    nechcem trepnut blbost, ale na DoVP mame napisane dole upozornenie - "Podla novely zakona o zdravotnom poisteni je poistenec od 1.9.2005 povinny platiti odvody pre zdravotnu poistovnu aj pri dohode o vykonani prace vo vyske 14% ak mesacne prekroci jeho prijem polovicu minimalnej mzdy (3450 Sk)"
    co vy na to? ak sa mylim opravim sa

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    duficek
    nechcem trepnut blbost, ale na DoVP mame napisane dole upozornenie - "Podla novely zakona o zdravotnom poisteni je poistenec od 1.9.2005 povinny platiti odvody pre zdravotnu poistovnu aj pri dohode o vykonani prace vo vyske 14% ak mesacne prekroci jeho prijem polovicu minimalnej mzdy (3450 Sk)"
    co vy na to? ak sa mylim opravim sa
    Nie nemýliš sa
    Skutočne ak by dohodár zarábal mesačne viac ako 3450 a za rok by to presiahlo 41400 (3450*12) tak by si musel pri RZZP doplatiť poistné vo výške 14%.
    Ale ak je to dohodár popri zamestnaní, tak môže na dohodu zarobiť aj milióny a nebude z nich musieť na ZP zaplatiť nič

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    duficek
    nechcem trepnut blbost, ale na DoVP mame napisane dole upozornenie - "Podla novely zakona o zdravotnom poisteni je poistenec od 1.9.2005 povinny platiti odvody pre zdravotnu poistovnu aj pri dohode o vykonani prace vo vyske 14% ak mesacne prekroci jeho prijem polovicu minimalnej mzdy (3450 Sk)"
    co vy na to? ak sa mylim opravim sa
    Z DoVP sa preddavky na ZP neplatia.
    Príjem dohodára /pokiaľ nie je zamestnancom, alebo SZČO/ napr. dôchodca, študent sa "skúma" až po skončení roka a ak jeho príjem prekročí polovicu úhrnu MM /za rok 2006 82800 resp. alikvótna časť/ je povinný doplatiť si ZP v ročnom zúčtovaní za prísl. rok.

    Fila je offline (nepripojený) Fila

    Fila
    Toto by sa mohlo týkať iba poistenca štátu (študent, dôchodca) a 3450 Sk by bolo 1/2 minimálnej mzdy 6900 Sk. Za obdobie 9 - 12/2005 to však je 3250 Sk zo 6500 Sk minimálnej mzdy. Spomínaná novela spôsobila, že poistenci štátu ak prekročili 1/2 úhrnu vymeriavacích základov za 9 - 12/2005 (6500/2 x 4 = 13000) musia robiť RZ.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    duficek
    nechcem trepnut blbost, ale na DoVP mame napisane dole upozornenie - "Podla novely zakona o zdravotnom poisteni je poistenec od 1.9.2005 povinny platiti odvody pre zdravotnu poistovnu aj pri dohode o vykonani prace vo vyske 14% ak mesacne prekroci jeho prijem polovicu minimalnej mzdy (3450 Sk)"
    co vy na to? ak sa mylim opravim sa
    Príjmy z dohôd sa berú do úvahy až v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.
    Ak má poistenec štátu príjem do 1/2 ročnej minimálnej mzdy t.j. 6900/2x12= 41 400,-Sk (počet mesiacov sa upraví podľa toho koľko mesiacov je poistencom štátu) platí zdravotné poistenie zaňho štát.
    Nemusí vždy platiť, že ten, kto zarobí na dohodu mesačne nad 3450,-Sk, musí platiť zdravotné poistenie. Jeden mesiac zarobí na dohodu viac, druhý mesiac nemusí mať vôbec žiaden príjem. Ak bude 12 mesiacov poistencom štátu je dôležitý ročný príjem z dohody t.j. menej ako 41 400,-Sk.
    A ešte v jednom prípade sa neplatí z dohody zdravotné poistenie a to vtedy, ak na dohodu pracuje zamestnanec alebo SZČO - vtedy sa príjmy z dohody neberú vôbec do úvahy.

    Ak sa mýlim, prosím opravte ma, ale myslím si, že nie z každej dohody nad 3450,-Sk sa odvádza zdravotné poistenie. A ak, tak v ročnom zúčtovaní ZP.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Ingrid G.
    Príjmy z dohôd sa berú do úvahy až v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.
    Ak má poistenec štátu príjem do 1/2 ročnej minimálnej mzdy t.j. 6900/2x12= 41 400,-Sk (počet mesiacov sa upraví podľa toho koľko mesiacov je poistencom štátu) platí zdravotné poistenie zaňho štát.
    Nemusí vždy platiť, že ten, kto zarobí na dohodu mesačne nad 3450,-Sk, musí platiť zdravotné poistenie. Jeden mesiac zarobí na dohodu viac, druhý mesiac nemusí mať vôbec žiaden príjem. Ak bude 12 mesiacov poistencom štátu je dôležitý ročný príjem z dohody t.j. menej ako 41 400,-Sk.
    A ešte v jednom prípade sa neplatí z dohody zdravotné poistenie a to vtedy, ak na dohodu pracuje zamestnanec alebo SZČO - vtedy sa príjmy z dohody neberú vôbec do úvahy.

    Ak sa mýlim, prosím opravte ma, ale myslím si, že nie z každej dohody nad 3450,-Sk sa odvádza zdravotné poistenie. A ak, tak v ročnom zúčtovaní ZP.
    Áno je to tak.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Áno, súhlasím, z dohôd sa zdravotné poistenie platí len pri RZ, neplatí sa mesačne. A s tým príjmom nad 3450, jasné že keď napr. zarobí jeden mesiac 10000 a potom 3 mesiace nič, že nebude platiť ZP. Ja som napísala, že keď v úhrne neprekročí za rok 41400 tak neplatí.

    japeni je offline (nepripojený) japeni

    japeni
    Ale ako je to, keď nie je evidovaný už na úrade práce, alebo nie je nikde evidovaný, môže mať aj vtedy dohodu do 3450,00 SK brutto a môže si
    uplatňovať nezdaniteľné čiastky.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    japeni
    Ale ako je to, keď nie je evidovaný už na úrade práce, alebo nie je nikde evidovaný, môže mať aj vtedy dohodu do 3450,00 SK brutto a môže si
    uplatňovať nezdaniteľné čiastky.
    Môže, ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu príjmov.

    Adina je offline (nepripojený) Adina

    Adina
    Ja mám software od fy Exalogic a tam mi pre dohodára automaticky odráta 14% z hrubej mzdy, pokiaľ HM prekročila výšku 6900,- Sk. Tak teraz neviem... Čo s tým?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Adina
    Ja mám software od fy Exalogic a tam mi pre dohodára automaticky odráta 14% z hrubej mzdy, pokiaľ HM prekročila výšku 6900,- Sk. Tak teraz neviem... Čo s tým?
    Nie je to správne, z dohody sa neplatia preddavky na ZP. Treba sa obrátiť na softvéristov, a žiadať úpravu programu.

    Vladula je offline (nepripojený) Vladula

    Vladula
    Prosim o radu ohľadom DoVP a dôchodcu. Ak som dobre pochopila z predchádzajucich prispevkov-ak nie prosim opravte ma.
    Robim RZZP dôchodkyni,ktorá ma príjem 10-12/2005 17 848,- takze si musí teraz doplatit 14% ZP,lebo jej presiahol príjem 3250 Sk/m. Kazdy mesiac ma príjem nad sumu 3 250 Sk. Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.