Zavrieť

Porady

má skončenia živnosti v priebehu roka vplyv na RZZP ?

V máji 2014 som skončil podnikanie, čo som aj ohlásil ZP. Neviem či pri RZZP toto bolo zohľadnené : V RZZP mi ZP poslala nasledovné : ZD §6 ods, 1 a 2 : 2619,48, výdavky na ZP :48,50, na SP : 706,53; vymeriavací základ SZČO : 2109,31; sadzba 7 % (osoba ZŤP); SZČO poistné : 147,65; preddavky 48,50, nedoplatok 99,15.
Nie je to poistné vo výške 147,65 vyrátané na celý rok ? Nemalo by to byť vydelené 12 mes.krát 5 mes. ? Ja som preddavky platil iba 5 mesiacov do skončenia podnikania . Som v tom laik, prosím ak mi môžete poradiť, budem vďačný. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nie, nemalo. V RZZP sa počet mesiacov podnikania berie do úvahy len pri výpočte preddavkov, platných od 1.1.2016 (ak ide o RZZP za rok 2014).

    Poistné je vypočítané za celý rok (bez ohladu na počet mesiacov podnikania) a sú z neho odpočítané zaplatené preddavky. Výsledkom RZZP je nedoplatok, alebo preplatok
    elenka Dobre , ale logika mi hovorí : 5 mesiacov som podnikal a štát mi vyrúbi zaplatiť zdravotné odvody na celý rok, zaplatil som v preddavkoch 5 mesiacov, v nedoplatku zaplatím 7 mesiacov,(z čoho keď nepodnikam, som SD) ale tiež za mňa ako starobnému dôchodcovi aj štát zaplati tých istých 7 mesiacov. (od 12.5. som poistenec statu). Zdravotná poisťovňa sa má dobre, keď rovnakých 7 mesiacov bude inkasovat aj odo mňa,keď to musím zaplatiť, aj od štátu. Ide o RZZP za rok 2014.
    Dakujem.
    avalik Nie, stat ti vyrubil zaplatit ZP z tvojho prijmu - vymeriavacieho zakladu ako SZCO ... a je jedno ci ten prijem bol za jeden den alebo za cely rok ... za cas kedy si uz nepodnikal zdravotne odvody za teba platil stat.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    preddavky ber len orientačne. - je to vlastne záloha počítaná z príjmov z pred dvoch rokov.
    riadne poistné už platíš podľa tvojho skutočného dosiahnutého príjmu, resp presnejšie podľa VZ.
    normálne by SZČosoba zaplatila za takúto dobu podnikania minimálne 290 eur (bajočko)
    Naposledy upravil Katy a R : 11.08.15 at 19:54
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katka41 preddavky sú počítane z príjmov spred 2 rokov? a v prípade založenia živnosti v roku 2014 sú vypočítané preddavky z čoho? V roku 2015 mi počítali preddavky, ktoré som zaplatila v roku 2013, ale keďže som mala živnosť až od roku 2014, tak mi to počítali z nich, či ako? Lebo mi prišiel nedoplatok zo ZP. Teda tomu teraz velmi nerozumiem.
    veronikasad Ako začínajúci živnostník si mohol určiť sám výšku vymeriavacieho základu, najmenej však z minima. Ak živnosť vznikla v roku 2014, do konca roku 2015 si určuje VZ živnostník sám - v r.2014 najmenej 402,50€, v roku 2015 najmenej 412€. Ak očakáva v roku 2015 vysoký zisk a nechce mať nedoplatok, môže požiadať ZP o zvýšenie VZ a potom platiť vyššie preddavky.

    Z RZZP za rok 2014 začne platiť preddavky od 1.1.2016
    Katka41 OK, ďakujem veľmi pekne.
      zbaliť

    má skončenia živnosti v priebehu roka vplyv na RZZP ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.