Zavrieť

Porady

Darovanie časti nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Plánujem si prerobiť podkrovie rodinného domu na byt (doteraz to bola iba povala). Jediným vlastníkom domu je môj otec (mama už nežije). Po otcovej smrti by sme dedili dom s bratom v pomere 1/2 ku 1/2. Aké by bolo najlepšie riešenie, aby som ochránila svoju investíciu? Prerábkou podkrovia by som zvýšila hodnotu nehnuteľnosti, pričom pri dedičskom konaní by mal brat nárok na 1/2 už prerobeného domu. Je možné, aby mi otec daroval podkrovie a tým pádom naň nebude mať brat nárok? Prípadne ako inak sa to dá právne ošetriť?

Ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba sa len nejako "rozumne" dohodnúť - ak si chceš udržať dobré vzťahy v rodine (daj návrh).

    ak je otec jediný vlastník, môže si s domom robiť to, čo on uzná za vhodné. Či už predá, resp daruje celý dom, alebo časť domu komukoľvek (tebe, alebo bratovi, alebo susedovi, alebo bezdomovcom ... ) - je len na ňom
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZuzanaFarkasovska Dohodnúť sa nie je problém. Chcem len, aby to bolo právne v poriadku, a aby to nebolo možné neskôr napadnúť :-) Brat má vlastné bývanie, takže dohoda je taká, že ho raz z domu vyplatím.
    Katy a R však keď sa viete dohodnúť - to je ideálne Ak je zmluva riadne spravená, či už kúpna, alebo darovacia - tak žiadne problémy nehrozia.
    neviem ale - prečo už dom delíš (na brata a seba, čo chceš vyplácať brata, keď dom je otcov?). veď ten dom vôbec nemusí byť predmetom dedičstva? .. a čo ak sa otec ožení..
    ZuzanaFarkasovska dohodnúť sa vieme, ale chceme to mať na papieri. brat si uvedomuje, že by nebolo fér, aby som ja do domu investovala a neskôr ho budem musieť vyplatiť z domu s vyššou trhovou cenou. preto to chceme vyriešiť právne a chcela som radu, ktorá cesta bude najlepšia pre oboch. a čo sa otca týka, má už svoj vek, takže nepredpokladáme, že by sa mal ešte ženiť.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Urobte s bratom dohodu, aj si tak dajte stavebné povolenie, že sa dom potom skolauduje na 2 bytx, pričom jedného bytu budeš výhradným vlastníkom ty, druhý a spoločné priestory budete mať napoly.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ak je všetko v rodine v poriadku,tak by si mohla ísť cestou darovania domu tebe (ak by otec súhlasil) s vecným bremenom pre neho (doživotné bývanie) a zmluvu s bratom o vyplatení terajšej 1/2 hodnoty domu.Píšeš,že sa predpokladá,že dom bude v budúcnosti tvoj,tak ak by ti aj otec to podkrovie daroval,všetko by sa skomplikovalo (zrejme je aj technicky nemožné a do budúcna zbytočné robiť v dome dva byty).Ak je táto alternatíva schodná u otca,toto je najlepšie riešenie.Nikdy nevieš,čo sa môže stať (brat sa zmení,jeho žena bude zasahovať,môže sa medzitým stať niečo bratovi a všetko bude inak...a kopa iných alternatív).
    A ešte takto: plánuješ to prerábať tak,že tam bude samostatný vchod, kúrenie,voda,plyn,elektrina?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mozete urobit aj tak,ze si date teraz dom ocenit znalcovi. Neskor,pri nadstavbe si odkladajte vsetky blocky,aby ste si vedeli porovnat cenu domu pred prerabkou a po pristavani. Nie je to sice vypocet na 100%,ale pomoze.
    V pripade dedicstva by ste prededili iba hodnotu domu pred pristavovanim.

    Darovanie časti nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.