Zavrieť

Porady

Poberatel inv. dôchodku - evidencia na UP

Ahojte,
od roku 2009 som bola poberatelom inv. dôchodku. V júni t.r. som dovršila dôchodkový vek a požiadala o priznanie starobného dôchodku. Ako živnostník som si platila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, tak som sa na posledný polrok pred dovršením dôch.veku zaevidovala na UP a poberala dávku v nezamestnanosti (živnosť bola prerušená).

Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP o priznaní SD s milým pozdravom, že obdobie evidencie na ÚP (01-06/15) mi na dôchodkové účely v zmysle § 60 Zákona č. 461/2003 nezhodnotili.

Pri výpočte ID bolo "dopočítané" obdobie až do dovršenia dôch.veku, vôbec ma nenapadlo, že by som toto obdobie mala riešiť napr. nejakou dohodou s min.príjmom ...

Odvolávať sa voči rozhodnutiu SP asi nemá zmysel, možno tieto informácie pomôžu iným ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IIla je offline (nepripojený) IIla

    IIla
    § 60, ods. 4: Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.

    Myslím si, že by bolo vhodné sa na to v SP opýtať. Možno sa pomýlili...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad posielam odvolanie, aj keď rozdiel vo výpočte SD je len 2,39€. Na infolinke mi včera tvrdila, že je to v súlade so Zákonom o soc.poistení.
    Mária27 O ktoré konkrétne ustanovenie zákona sa opreli?
    veronikasad Majka, napísali len § 60 Zákona o soc. poistení. Poslala som Návrh na preskúmanie súdom, pretože zrovna v § 60 odst. 4 je napísané že obdobie dôch.poistenia je aj obdobie poberania ID priznaného a vyplácaného SP do dovršenia dôch.veku. Rozdiel je smiešna suma (necelé 3€), ale už ma štvú, lebo sa s nimi viac ako pol roka naťahujem kvoli plateniu poistenia v nezamestnanosti a napriek rozdielnemu stanovisku MPSVaR trvajú na svojom ...
    Mária27 Nedaj sa! Stalo sa mi, že až 3 pracovníčky sociálky tvrdili čosi, nikto nedával nádej, len sudkyňa okamžite pochopila.
    Aj keď to pošlú na súd - môžeš sa zastupovať sama, si dobrá.
    veronikasad Majka, ďakujem. Dám sem vedieť ako to všetko dopadlo. Nikdy ma nenapadlo, že kvoli výpočtu svojho dôchodku budem chodiť po súdoch.
      zbaliť

    Poberatel inv. dôchodku - evidencia na UP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.