Zavrieť

Porady

invalidný dôchodca - zamestnanec

Aké sú povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní pracovníka, ktorý poberá čiastočný invalidný dôchodok? Ideme ho ešte len prijať, tak prosím o povinnosti aj pri prijatí, pokiaľ sú iné ako tie klasické pri "obyčajných" pracovníkoch.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Pojem čiastočný invalidný dôchodok už v zákone o sociálnom poistení nefiguruje. Pri prijímaní invalidného dôchodcu by som dala pozor hlavne na to, aby mal od lekára potvrdenie, že môže vykonávať prácu, na ktorú ho prijímaš. Ostatné náležitosti okolo odvodov závisia od percenta zníženia schopnosti určeného Sociálnou poisťovňou.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    Zamestnali sme poberateľa ID, ktorému bol preskúmaný zdrav.stav a jeho miera postihnutia je 45%. Do SP odvádzam poistné ako za zamestnanca bez postihnutia a do ZP odvádzam ako zamestnávateľ 5% a za zamestnanca 2% z VZ. Je to spravne?
    A ešte prosím o vysvetlenie aký je rozdiel medzi invalidným dôchodcom a občanom so zdravotným postihnutím.Ďakujem.
    Ludula

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Ludula
    Zamestnali sme poberateľa ID, ktorému bol preskúmaný zdrav.stav a jeho miera postihnutia je 45%. Do SP odvádzam poistné ako za zamestnanca bez postihnutia a do ZP odvádzam ako zamestnávateľ 5% a za zamestnanca 2% z VZ. Je to spravne?
    A ešte prosím o vysvetlenie aký je rozdiel medzi invalidným dôchodcom a občanom so zdravotným postihnutím.Ďakujem.
    Ludula
    Odvody sú správne.
    Občan so ZPS je občan, ktorý má zníženú pracovnú schopnosť o určité percento. Ak poberá dôchodok, je aj invalidný dôchodca.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Nemám skúsenosti v tejto oblasti, poprosím o odpoveď:
    §71 zákona o sociálnom poistení hovorí:

    Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť

    1/ Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
    2/ Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je taký zdravotný stav, ktorý spôsobuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a ktorý podľa poznatkov lekárskej vedy trvať dlhšie ako jeden rok.

    Hrubo vytlačené slová o trvaní viac ako jedného roku mám chápať, že človek musí byť 1 rok na PN, aby mu bola priznaná invalidita, alebo mu choroba spôsobuje problémy v zamestnaní od začiatku stanovenia diagnózy a zahájenia liečby počas tohto roka, - v počiatočnom štádiu liečby mohol pracovník s určitými obmedzeniami /napr. nútené dovolenky na liečbu/ pracovať.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    evina
    Nemám skúsenosti v tejto oblasti, poprosím o odpoveď:
    §71 zákona o sociálnom poistení hovorí:

    Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť

    1/ Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
    2/ Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je taký zdravotný stav, ktorý spôsobuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a ktorý podľa poznatkov lekárskej vedy trvať dlhšie ako jeden rok.

    Hrubo vytlačené slová o trvaní viac ako jedného roku mám chápať, že človek musí byť 1 rok na PN, aby mu bola priznaná invalidita, alebo mu choroba spôsobuje problémy v zamestnaní od začiatku stanovenia diagnózy a zahájenia liečby počas tohto roka, - v počiatočnom štádiu liečby mohol pracovník s určitými obmedzeniami /napr. nútené dovolenky na liečbu/ pracovať.
    Áno dobre si to pochopila. Keď zamestnanec je na PN viac ako rok potom posudková komisia SP ho predvolá aby určili mieru invalidity.
    Toto viem presne, lebo môj otec mal takýto postup pri priznaní invalidity. Aj som ho ľutoval, nakoľko ho išlo poraziť, rok doma sedieť.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    smith
    Áno dobre si to pochopila. Keď zamestnanec je na PN viac ako rok potom posudková komisia SP ho predvolá aby určili mieru invalidity.
    Toto viem presne, lebo môj otec mal takýto postup pri priznaní invalidity. Aj som ho ľutoval, nakoľko ho išlo poraziť, rok doma sedieť.
    Presne na ten rok sedenia doma som mierila, lebo mohla by ísť pracovať skôr, aj keď nie naplno. Bohužiaľ chorým sa v tomto štáte neoplatí byť. Ani plat ani invalidný dôchodok až potom ak vyčerpáš všetky úspory na ročnej PN. Ďakujem za odpoveď...

    invalidný dôchodca - zamestnanec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.