Zavrieť

Porady

paušálne výdavkov

Chcel by som sa informovať o paušálnych výdavkoch. Pokiaľ dobre viem nemusím viesť účtovníctvo a musím dokladovať príjimy, zásoby a pohľadávky. Chcem sa ale spýtať na výdavky, tie nemusím vôbec evidovať, archivovať? Ani pre kontrolu z daňového, či iného úradu? Nemusím teda dokazovať ani ich pôvod a spôsob ich nadobudnutia?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    Daňovník počas uplatňovania paušálnych výdavkov je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach (zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, §6 ods. 10)

    Mir je offline (nepripojený) Mir

    Mir
    Prešiel som si odporúčaný link a ak som dobre pochopil nie som povinný viesť akúkoľvek evidenciu ohľadom mojich výdavkov. Ale prečo je potom v živnostenskom zákone § 30 bod 3. napisané?

    (3) Podnikateľ zodpovedá za hodnoverné preukázanie spôsobu nadobudnutia tovaru a materiálu. Nadobudnutie tovaru a materiálu sa preukazuje dokladmi obsahujúcimi údaje identifikujúce dodávateľa, odberateľa, komoditu tovaru alebo materiálu, jeho množstvo a termín dodania. Podnikateľ preukazuje pôvod tovaru sám alebo prostredníctvom osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne.

    Ďakujem za odpoveď

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Zákon o dani z príjmu je odlisný od živnostenského zákona. ŽZ určuje daňovníkovi, ako sa má preukazovať nadob.tovar, mater.... atd... je to myslené bez ohľadu na to či daňovník bude preukazovať svoje výdavky % alebo skutočnými výdavkami. Zákon o dani z príjmu už upravuje preukázateľnosť výdavkov a to bud skutočnými alebo % , vyplývajuc z § 6 zákon o dani z príjmu. Při % výdavkov nevzniká povinnosť evidovať výdavky podľa § 6 ods.10), daňovník je povinný viesť iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach .ŽZ je písaný všeobecne.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    V tom % z príjmov sú zahrnuté všetky tvoje náklady okrem zaplateného poistného takže DU nezaujíma za koľko si nadobudol tovar,materiál alebo auto alebo hocičo lebo už to je všetko v paušálnom náklade-preto sa to volá paušálny výdavok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.