Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca z mladosti

Takže ahojte dámy a páni, narodil som sa 7.6.1994 v 15 roku sa mi stal uraz presne 12.9.2009 (invalid z mladosti) keď som mal 19 rokov požiadal som o invalidný dôchodok sociálna poistovna mi schválila 65 % chodil som ešte do školy a nikdy som nepracoval a teraz mam 21 rokov a chcem si priplatiť dobrovolné dôchodkove poistenie ale neviem či mi pridajú OMB 0,67?

Dakujem za odpovede.
Luboš K.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Ale Ty si už predsa poberateľom ID.
    OMB vo výške 0,67 Ti priznali v zmysle zákona.
    Pokiaľ Tvoja otázka smerovala k tomu, že pokiaľ teraz doplatíš dôchodkové poistenie za obdobie štúdia, tak Ti výšku ID neprepočítajú.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lubos1994 A už nič nezmením? nejaké zákony? Lebo kamarát z Kováčovej si priplatil a dostava velke peniaze a tento rok požiadal o to. Alebo počkať na budúci rok? Ci sa nezmenia
    zákony? Alebo spätne?
    veronikasad Kedy bol kamarátovi priznaný ID ?
    Lubos1994 Tento rok ale neviem ktorý mesiac. Musím sa ho opýtať.
    veronikasad Doplácal pred schválením ID z mladosti ?
    Lubos1994 nie nedoplácal som pred ID
    veronikasad nie ty, ale ten tvoj kamarát ...
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Samozrejme - ak veľmi chceš, môžeš sa prihlásiť a platiť dobrovoľne dôchodkové poistenie (aj balík poistení) .
    Ale čo vlastne chceš dosiahnuť ? - lebo ty už ID poberáš - či?
    lebo to platenie by ti mohlo pomôcť len k lepšiemu starobnému dôchodku (a pri tvojom veku je zbytočné riešiť SD - lebo už možno žiadne SD v ďalekej budúcnosti nebudú)
    a viď - zák 461/2003 o SP
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Dá sa doplatiť dôch.poistenie pred priznaním ID z mladosti z vyššieho VZ ako OMB 0,67 ?
    Katy a R Ak si doplatí poistenie - tak podľa mňa sa posudzuje podľa odst 1 - má tam už obdobie poistenia. Len potom treba dať pozor aj na § 73 odst 6
    Ak už poberá ID - nie je veľmi čo riešiť!
    Lubos1994 a môžem požiadať o opätovne posúdenie mojej invalidity a zvýšenie sumy invalidného dôchodku?
    Andyke Keď sa Ti zhorší zdravotný stav, tak požiadaj o posúdenie. Možno Ti pridajú vyššie % poklesu.
    Lubos1994 a treba si to doplatiť to dobrovolné dôch. poi.? potom?
    Katy a R luboš - chceš spätne doplatiť poistenie? Ak požiadaš o prehodnotenie ID (zhoršenie zdravotného stavu) - môže sa ti ID zvýšiť len preto, že tam bude vyššie %+ valorizácia - ale OMB sa ti už nezvýši - aj keď by si neviemkoľko chcel doplatiť - už som ti napísala, že to môže pomôcť len pre SD.
    Lubos1994 Ano ďakujem ale aj keď som požiadal v roku 2012?ID
    Lubos1994 http://ekonomika.sme.sk/c/6932679/ml...vyhodnuju.html

    Tuto sa dočítate ale neviem či to je pravda.
    veronikasad Ten príspevok je z r.2013 ...
    Lubos1994 ano je a mne sa stal uraz v roku 2009 a išiel som požiadať ID v roku 2012
    veronikasad ale podla toho článku už nemôžeš postupovať v roku 2015 - po priznaní invalidity.
    Lubos1994 Ano ale ja to skúsim aspoň na mesiac doplatiť a sa uvidí:
    Katy a R furt si nenapísal, že či ten ID poberáš ? (aj keď si myslím, že hej - ale pre istotu sa pýtam)
    Lubos1994 Ano už 3 roky.
    veronikasad Skúsiš doplatiť z akého vymer.základu a za ktorý rok ?
    Lubos1994 2011 januar maximum.
      zbaliť

    Invalidný dôchodca z mladosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.