Zavrieť

Porady

Zastavenie PnD a DB pre študenta po dovŕšení 25. roku veku

Dobrý deň,
chcela by som poradiť, moja dcéra má v 03/2016 25. rokov veku a poslednú štátnu skúšku asi v 05/2016. Prídem o PnD a DB, ostáva jej iba výživné zo strany otca (26,- € / mesačne). Ako ďalej postupovať, má nejaký nárok na dávku? Na našom UPSVaR mi tvrdili, že nič.....
ďakujem
veronikasad 26€ mesačne (výživné) na vysokoškoláka nie je trochu málo ?
Mila123 pri otcovi, ktorý sa vyhýba práci????
pred cca 5. rokmi to bolo 30 % ŽM.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    zo stránky UPSVaR - definícia spoločne posudzovaných v domácnosti:
    Domácnosť na účely tohto zákona tvoria spoločne posudzované fyzické osoby, ktorým sú:
    a) jednotlivec,
    b) manžel, manželka,
    c) manžel, manželka a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
    d) rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
    e) rodičia a deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem nižší ako minimálna mzda, a žijú s rodičmi v domácnosti,
    f) rodičia a deti nad 25 rokov veku, žijúce s nimi v domácnosti, ktoré sa pripravujú na budúce povolanie dennou formou štúdia,
    g) fyzické osoby podľa písm. b)až f), ak sa im poskytuje pomoc v krízovej životnej situácii a bývanie,
    h) plnoleté fyzické osoby, podľa písm. b)až f), ak sa im poskytuje starostlivosť v resocializačnom stredisku pobytovou formou .


    možno - ak by sa "odsťahovala"
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 ďakujem, nestojí to za to, aby sme museli niečo také riešiť.....a aj už preto, lebo nedostanem " sociálnu almužnu" iba za 2 mesiace,,,,,,
    veľká škoda, že sociálny štát nemyslí na deti, študentov, ktorí študujú aj po 25. roku veku, pretože nie je možnosť skôr školu ukončiť, podotýkam, že dcéra nastúpila do 1. ročníka ZŠ 6 ročná, chodila na ZŠ 9 rokov, 4 roky SŠ a 6 rokov VŠ, nenadsluhovala, po SŠ žiadna pauza, v jej prípade sa to skôr nedalo stihnúť......
    ešte raz ďakujem dievčatá za ochotu pomôcť......
    veronikasad možno bude stačiť stanovenie výživného súdom od obidvoch rodičov (otec posiela málo, musí byť najmenej 30 % živ,minima). Presnú odpoveď budem vedieť v pondelok.
    Katy a R veronika - ako náročné je vybaviť to "stanovenie výživného" od rodičov - teda aj od matky bude treba (nikdy som nič podobné neriešila)
    veronikasad Ide o dospelé dieťa, ktoré musí požiadať súd o stanovenie výživného. Možno bude stačiť súdne potvrdenie dohody o výške výživného medzi matkou a dcérou...
    Mila123 30% ŽM sa musí posielať, keďže výživné je stanovené, tuším ešte nebola na VŠ, 30% bolo z tej doby, je smutné, že výživné sa zvýšením ŽM nemení i napriek tomu, že je na spodnej hranici.....
    veronikasad Jarka, mení. Musí posielať 30 % aktuálnej výšky živ.minima, t.č. 30 % z 90,42€. Len to asi neide automaticky, ale o zvýšenie musí žiadať súd (po zmene výšky ŽM)
    Mila123 tam nie je žiadna automatika.....predstav si, že neposiela 26 € ale iba 25 €, vraj ho niečo stojí poštovné......už toto nedokážem ani komentovať, teda bez slov.....
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ty už ozaj nič. Dcéra sa hádam zamestná a ak nie, prihlási sa na ÚP.
    Môže ona požiadať o dávku, ale tiež to bude len pár eur.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Po dovršení veku 25 rokov sa dcéra posudzuje samostatne pre priznanie nároku na dávku v hmotnej núdzi. Nech sa informuje na UP.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 Veronika, dcéra má prvú štátnu skúšku 20, 10,2015 z gynekológie a pôrodníctva, venuje sa učeniu, nie byrokracii......
    mňa odpálkovali, na úrade mi povedali, že nemá nárok na nič, pretože študuje, mám ju vyživovať, alebo má požiadať svojho otca o vyššie výživné atď......
    veronikasad Skúsim ti to preveriť u nás. Bola si sa informovať na dávke v HN alebo evidencii uchádzačov o zamestnanie ? Lebo ako uchádzača o zamestnanie ju naozaj nezaevidujú ...
    veronikasad Skús ešte zistiť v SP, či jej vystavia potvrdenie, že jej nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti aj keď nebude uchádzačom o zamestnanie.
    Mila123 Veronika ďakujem.....
    bola som v piatok Na UP kde som odovzdala potvrdenia o návšteve školy a tam som sa pýtala,,,,,,predpokladám, že u kompetentnej osobe......
    veronikasad Ešte doplň na ktorom oddelení si sa bola informovať Táto otázka je zbytočná, lebo už sa všetky dávky vybavujú na jednom oddelení.
    Mila123 je to oddelenie štátnych dávok
      zbaliť

    Zastavenie PnD a DB pre študenta po dovŕšení 25. roku veku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.