Zavrieť

Porady

Zmluvy podľa obchodného zákonika

Našla som na porade-drak článok Z akých príjmov (mimo zamestnania) sa neplatia odvody? Konkrétne ma zaujala informácia o zmluvách podľa obchodného zákonika že sa zdaňujú podľa §8 odst.1 pis.a. tiež tá časť že sa nemusí podávať daňové priznanie do 5 násobku životného minima ale je to z roku 2009. Myslíte že to stále platí? lebo pri tých neustálych zmenách mám v tom chaos.

Jedná sa mi práve o zmluvu o dielo podľa o.z.. Potrebujem vyplatiť
fyzickej osobe a nechcem aby musela podávať daňové priznanie.Lebo v §8 odst.1 pis.a. sa spomína 500 € a dielo ktoré vytvoril má hodnotu viac ako 500 ale nepresahuje 5 násobok životného minima.
Naposledy upravil amera : 02.10.15 at 17:37
Consultix Pri vztahu s FO nepodnikatelom sa nemozes riadit Obchodnym zakonnikom. Tie vztahy upravuje Obciansky zakonnik.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak mas na mysli napriklad zmluvu o vykone funkcie konatela, tak aktualne pri pravidelnej odmene to podlieha vsetkym podstatnym odvodom ako v pripade zamestnanca (neplati UP a GP), pri nepravidelnej neplati ani PvN.
    Z hladiska zdravotneho poistenia pri nizsich odmenach je lepsie ciastocny uvazok pri TPP, nakolko si moze uplatnit odpocitatelnu polozku (ak si to neuplatnuje inde).
    amera upravila som otázku

    Zmluvy podľa obchodného zákonika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.